Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Badacze z Uniwersytetu Stanowego Nowego Meksyku odkryli najpikantniejszą papryczkę chilli świata. Pochodząca z indyjskiego stanu Assam odmiana Bhut Jolokia została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. W powtarzanych kilkakrotnie testach uzyskała milion jednostek ostrości Scoville'a (SHU od ang. Scoville Hotness Unit), czyli dwukrotnie więcej niż poprzednia rekordzistka Red Savina ("tylko" 577 000 SHU).

Paul Bosland z uniwersyteckiego Instytutu Papryczki Chili zebrał nasiona, kiedy w 2001 roku przebywał w Indiach. Przez trzy lata hodował rośliny, by uzyskać jeszcze większą liczbę nasion. To wystarczyło na założenie całkiem sporej uprawy i przeprowadzenie badań. O rezultatach poinformowało dzisiaj (26 października) Amerykańskie Stowarzyszenie Nauk Ogrodniczych.

Nazwę Bhut Jolokia tłumaczy się jako widmowa chili. Myślę, że to dlatego, iż jest tak ostra, że po jej zjedzeniu można wyzionąć ducha! Bosland sądzi, że odkrycie tak pikantnej papryki ma duże znaczenie dla ekonomii przemysłu spożywczego. Będzie można znacznie ograniczyć ilość przyprawy dodawanej do pakowanych produktów żywnościowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...