Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Fantomowe dzwonki telefoniczne

Recommended Posts

Czy zdarza ci się, że słyszysz dzwonek albo czujesz wibracje swojego telefonu komórkowego, sięgasz po niego i okazuje się, że to tylko złudzenie? Jeśli tak, możesz cierpieć na tzw. fobię dzwonkową. Anglosasi ukuli już nawet termin na określenie tego zjawiska: ringxiety (od anxiety, czyli lęk).

David Laramie, doktorant z Alliant International University w Los Angeles, postanowił zbadać fantomowe dzwonki telefoniczne. Zauważył, że im częściej ktoś korzysta z komórki, tym częściej zdarza mu się je słyszeć.

Kiedy przeprowadzał sondaż, okazało się, że do fobii telefonicznej przyznaje się aż 67% dorosłych respondentów. Osoby te płacą wyższe rachunki, wykorzystują więcej abonamentowych minut i wysyłają większą liczbę SMS-ów. Są także bardziej impulsywne.

Studium ujawniło ponadto, że dla wielu ludzi komórka jest narzędziem wykorzystywanym do regulowania nastroju czy podtrzymywania kontaktów społecznych. Badani, którzy wolą wysyłać SMS-y niż prowadzić rozmowy, są bardziej samotni, trapią ich lęki społeczne, mają też problem z korzystaniem z telefonu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja co prawda nie slysze fikcyjnych dzwonkow ale zawsze jak mam wyciszony telefon i trzymam go w kieszeni to co chwila mam wrazenie ze wibruje... czy zaliczam sie do chorych??!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...