Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mleko z mięsa drobiowego

Rekomendowane odpowiedzi

Badacze z Tajlandii opracowali pierwszą na świecie mieszankę mleczną z mięsa drobiowego dla niemowląt uczulonych na białka mleka matki czy krowie.

Mleko wytwarzane z włókien mięśniowych kurzych piersi może dostarczać dużo energii. Zapewnia też dawkę substancji odżywczych podobną do tej uzyskiwanej z mleka krowiego lub sojowego. Jednocześnie stwarza mniejsze ryzyko wystąpienia alergii niż mleka wymienione wcześniej – wylicza Pipop Jirapinyo, kierownik zespołu badawczego ze szpitala Siriraj w Bangkoku.

O osiągnięciach lekarzy poinformowano po ponad 5 latach prób z udziałem 38 dzieci z alergią na białka mleka krowiego.

Zgodnie z uzyskanymi wynikami, niemowlęta 5-krotnie rzadziej reagowały alergicznie na mleko z mięsa kurzego niż na mleko sojowe.

Jirapinyo podkreśla, że opisywana mieszanka pozwoli rosnąć uczulonym dzieciom w takim samym tempie, jak ich zdrowym rówieśnikom. Formułę już opatentowano. Planowane jest opracowanie wersji mleka w proszku, by rozpocząć produkcję na skalę przemysłową oraz ulepszenie receptury mieszanki dla dorosłych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • przez KopalniaWiedzy.pl
      Talerzyki z otrębów pszennych czy sztućce z trzciny cukrowej to coś, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Teraz do motywów ekologicznych dołączyły jednak przesłanki zdrowotne, co skłoniło naukowców do rozpoczęcia prac nad jadalnymi opakowaniami pozyskiwanymi z jabłek, które zabezpieczają przed patogenami namnażającymi się w mięsie drobiowym (Journal of Food Science).
      Sadhana Ravishankar i zespół z University of Arizona posłużyli się błonami zawierającymi karwakrol i aldehyd cynamonowy (cynamal). Wiele wskazuje na to, że jabłkowe opakowania skutecznie chronią przed następującymi bakteriami: Salmonella enterica, Escherichia coli O157:H7 i Listeria monocytogenes. Karwakrol (izopropylo-o-krezol, 2-hydroksy-p-cymen ) jest podstawowym składnikiem olejku z oregano (lebiodki); obfitują w niego również macierzanka, kminek i tymianek. Aldehyd cynamonowy występuje głównie w olejku cynamonowym.
      Zastosowanie jadalnych filmów antybakteryjnych daje konsumentom parę korzyści: zapobiega utracie wilgoci, pozwala kontrolować wyciekanie soków [...], ogranicza jełczenie, odbarwianie i przeciwdziała przechodzeniu obcym zapachem.
      Amerykanie wykazali, że w piersi kurzej o temperaturze 4ºC karwakrol był silniejszy bakteriobójczo niż cynamal zarówno w stosunku do S. enterica, jak i E. coli. Przy temperaturze 23ºC obie substancje działały równie skuteczne na S. enterica, lecz z E. coli O157:H7 nadal najlepiej radził sobie karwakrol. Ten ostatni pozostawał też najskuteczniejszą bronią przeciwko L. monocytogenes we wszystkich uwzględnionych temperaturach.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...