Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Lateralizacja u bażantów wiąże się z krótszym życiem

Recommended Posts

Bażanty, u których wyraźnie zaznaczona jest lateralizacja, żyją krócej niż zwierzęta z lateralizacją mniej widoczną. Lateralizacja, czyli preferowanie lewej lub prawej strony ciała (nogi, ręki), jest najlepiej zbadana i widoczna u ludzi. Występuje też u zwierząt, u których jednak jest mniej widoczna.

Naukowcy z Uniwersytetów z Exeter i Lincoln zauważyli stałą lateralizację u młodych bażantów. Ptaki przekraczały przeszkodę rozpoczynając albo od lewej albo od prawej nogi. Uczeni sprawdzili, co stało się z bażantami, które wypuszczono na wolność, gdy miały 10 tygodni. Okazało się, że 7,5 miesiąca później żyło mniej niż 45% bażantów u których preferencja dla lewej lub prawej nogi była wyraźnie widoczna. Z grupy o najsłabiej wykształconej lateralizacji okres ten przeżyło ponad 60% ptaków.

Lateralizacja powszechnie występuje w przyrodzie. Zwierzęta, od papug i szympansów po pszczoły i nicienie, preferują jedną stronę ciała podczas wykonywania konkretnych zadań, mówi główny autor badań, doktor Mark Whiteside. Wiadomo, że niesie to ze sobą pewne korzyści. Osobnik doskonali się w wykonywaniu zadania. Na przykład szympansy, u których widoczna jest silna lateralizacja, lepiej łapią termity. Silnie lateralizujące kurczaki są lepsze w odnajdowaniu pożywienia i unikaniu drapieżników. Biorąc pod uwagę te korzyści, można się zastanawiać, dlaczego u wszystkich gatunków nie wykształciła się silna lateralizacja, dodaje uczony.

Najnowsze badania pozwalają na rozwiązanie tej zagadki. Wykazaliśmy, że u bażantów silna lateralizacja zmniejsza szanse na przeżycie. Nie wiemy jeszcze, dlaczego tak się dzieje, mówi Whiteside. Jednak może to wyjaśniać, dlaczego u bażantów rzadko zauważa się silną lateralizację.

Eksperymenty, którym poddawano bażanty, są elementem szerszych badań nad ewolucją procesów poznawczych, które prowadzi doktor Joah Madden z University of Exeter. Zwykle uważa się, że ewolucja mózgu i procesów poznawczych preferuje bardziej wyspecjalizowane, mądrzejsze adaptacje. Ta praca pokazuje, że ustabilizowana selekcja naturalna może zapobiegać dalszej specjalizacji procesów poznawczych, stwierdził uczony.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...