Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin opisał 3 nowe gatunki kopalnych naczelnych. Wszystkie zamieszkiwały hrabstwo San Diego w czasach, gdy południową Kalifornię pokrywały bujne lasy tropikalne.

Od lat 30. XX w. w iłowcach i piaskowcach formacji Friars w hrabstwie San Diego odkrywano liczne kopalne naczelne. Zespół paleontologa Stephena Walsha z Muzeum Historii Naturalnej San Diego (SDNHM) zabrał dużą kolekcję takich skamieniałości, ale Walshowi nie udało się opisać wspomnianych 3 okazów przed śmiercią w 2007 r.

Dziesięć lat później studentka Amy Atwater i prof. Chris Kirk podjęli się wyzwania i opisali i nazwali 3 nieznane wcześniej naczelne z grupy Omomyoidea, które żyły 42-46 mln lat temu: Ekwiiyemakius walshi, Gunnelltarsius randalli i Brontomomys cerutti.

Wcześniejsze badania w basenach Gór Skalistych sugerowały, że w środkowym eocenie różnorodność naczelnych spadała, lecz my sądzimy, że w innych lokalizacjach ich liczebność wtedy rosła - opowiada Atwater.

Badając zęby, autorzy publikacji z Journal of Human Evolution stwierdzili, że nowe omomyidy ważyły od 113 do 796 g. E. walshi, najmniejszy z opisanych gatunków, ważył od 113 do 125 g, można go więc porównać do współczesnych galagowatych. Drugi człon jego nazwy to hołd złożony Walshowi, który zebrał i opracował wiele okazów. Pierwszy człon nawiązuje zaś do nazwy miejsca w języku ludu Kumeyaay; Ekwiiyemak (dosł. "za chmurami") odnosi do położenia źródeł rzek Sweetwater i San Diego.

G. randalli nazwano na cześć Gregga Gunnella, zmarłego kolegi badaczy, eksperta od eoceńskich ssaków, oraz Keslera Randalla, menedżera kolekcji skamieniałości SDNHM. Szacuje się, że ten gatunek ważył 275-303 g i był rozmiarów dzisiejszego lemurka średniego (Cheirogaleus medius).

B. cerutti był duży w porównaniu do innych omomyidów i ważył ok. 719-796 g (przypominał więc współczesne lepilemury). Trudno się więc dziwić, że w pierwszym członie nazwy nawiązano właśnie do wielkości; pochodzi on od greckiego brontē, czyli grzmot. Cerutti to z kolei ukłon w kierunku Richarda Ceruttiego, emerytowanego paleontologa z SDNHM, który zebrał wiele okazów Brontomomys.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...