Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Oporne na ścieranie zęby trzonowe Homo naledi

Rekomendowane odpowiedzi

Bardziej oporne na ścieranie zęby Homo naledi sugerują, że jadł on bardziej szorstkie pokarmy niż 2 inne hominidy z Afryki Południowej: Australopithecus africanus i Paranthropus robustus.

Zespół z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka, Uniwersytetu w Durham i Uniwersytetu Arkansas podkreśla, że ssaki jedzące pokarmy, które muszą zostać pocięte, np. liście i trawy, mają ostrzejsze i bardziej złożone trzonowce, zaś u ssaków miażdżących pokarmy, np. owoce czy orzechy, zęby trzonowe są bardziej tępe i mniej złożone.

By zrekonstruować dietę H. naledi, naukowcy postanowili zbadać topografię zębów.

Okazało się, że zęby H. naledi nie różniły się od zębów australopiteków ani ostrością, ani stopniem złożoności, a to oznacza, że wszystkie hominidy jadły pokarmy o podobnych właściwościach mechanicznych. Trzonowce H. naledi były jednak wyższe i bardziej oporne na ścieranie, co z kolei sugeruje, że były one przystosowane do spożywania bardziej abrazyjnych produktów. Sądzimy, że H. naledi musiał jadać pokarmy pokryte kurzem lub piaskiem albo wybierał rośliny zawierające dużo krzemionkowych fitolitów - opowiada Michael Berthaume.

Akademicy przypominają, że rośliny wytwarzają fitolity, by odstraszyć zwierzęta. Trawożerne antylopy z suchych środowisk mają jednak zęby trzonowe z rozwiniętymi koronami, które pozwalają im bez większego uszczerbku jeść pokryte piaskiem rośliny z fitolitami. Wiele wskazuje na to, że H. naledi rozwinął tę samą strategię. Jego dieta była więc inna od menu pozostałych hominidów z południowej Afryki. Stanowi to poparcie dla idei, że H. naledi ze swoją mieszanką cech wcześniejszych i późniejszych człowiekowatych był ekologicznie odmienny od innych południowoafrykańskich hominidów - podsumowuje Berthaume.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...