Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Lipidy z bardzo długimi łańcuchami zapobiegają zespołowi suchego oka

Rekomendowane odpowiedzi

Lipidy o bardzo długich łańcuchach mogą zapobiegać zespołowi suchego oka.

Film łzowy spełnia bardzo dużo różnych funkcji, m.in. tworzy gładką powierzchnię dla załamania światła, nawilża rogówkę i spojówkę, a także zaopatruje rogówkę w tlen i składniki odżywcze. Składa się on 3 warstw: lipidowej, wodnej i mucynowej. Ta pierwsza zapobiega parowaniu wody z powierzchni oka i chroni przed zakażeniami.

Jak podkreślają specjaliści, aż ok. 80% przypadków zespołu suchego oka ma związek właśnie z nieprawidłowościami warstwy lipidowej.

Zespół Akio Kihary z Uniwersytetu Hokkaido dodaje, że o ile powstały leki obierające na cel warstwy wodną i mucynową, o tyle nie ma leków nacelowanych na warstwę lipidową.

Autorzy publikacji z FASEB Journal wyjaśniają, że wydzielina tłuszczowa (meibum) powstaje w gruczołach łojowych tarczki powieki górnej i dolnej. Wiedza o meibum jest mocno niekompletna. Choć odkryto, że jego łańcuchy węglowe są długie (20-34 atomów C), pozostało jeszcze sporo kwestii do wyjaśnienia.

Japończycy wyhodowali więc myszy pozbawione genu Elovl, który koduje enzym wydłużający łańcuchy kwasów tłuszczowych (gen rozbito wszędzie poza skórą, bo wiadomo, że taka wada byłaby letalna).

Okazało się, że gdy myszy z rozbiciem genu (po knock-oucie genowym, (-/- Tg-E1) były młode, często mrugały i przejawiały symptomy zespołu suchego oka, np. zwiększone parowanie. Po 5 miesiącach u wielu gryzoni występowało zmętnienie rogówki. Jak tłumaczą Japończycy, chroniczna suchość oka zahamowała samonaprawę rogówki.

Ekipa Kihary stwierdziła także, że myszy po knock-oucie miały mniej meibum z bardzo długimi łańcuchami (≥ 25 atomów C), a więcej z krótkimi.

Wszystko wskazuje więc na to, że Elovl wiąże się ściśle z syntezą lipidów o bardzo długich łańcuchach. Nasze wyniki mogą pomóc w opracowaniu nowych leków do terapii i zapobiegania zespołowi suchego oka. Mamy na myśli czynniki, które będą sprzyjać wydzielaniu długołańcuchowego meibum albo krople zawierające takie lipidy - podsumowuje Kihara.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...