Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ewoluuje pomarańczowy gatunek krokodyla?

Rekomendowane odpowiedzi

Pomarańczowe krokodyle krótkopyskie z jaskiń Abanda w Gabonie mogą ewoluować w kierunku utworzenia nowego gatunku.

Pomarańczowe Osteolaemus tetraspis odkryto w 2008 r. Ich istnienie potwierdzono 2 lata później. Krótko później ustalono, że starsze osobniki zawdzięczają swoje charakterystyczne ubarwienie kwasowemu guanu z wody w jaskiniach.

Wcześniejsza ekspedycja odkryła, że młodsze i mniejsze krokodyle krótkopyskie wychodzą wiosną z jaskiń, by spółkować. Nie było jednak jasne, czy większe osobniki także mogą to robić.

Naukowcy podkreślają, że o ile krokodyle z jaskiń żywią się świerszczami i nietoperzami, o tyle gady żyjące w pobliskich lasach polują głównie na ryby i skorupiaki.

By przekonać się, czy pomarańczowe krokodyle stają się powoli nowym gatunkiem, zespół z Francji, USA, Kamerunu i Gabonu schwytał parę osobników i poddał je badaniom genetycznym. Okazało się, że gady przekazują potomstwu unikatowy haplotyp.

Autorzy publikacji z pisma African Journal of Ecology podkreślają, że ewolucję nowego gatunku może hamować samo środowisko jaskiniowe. Krokodyle, które żyją poza jaskiniami, składają bowiem jaja w gnijących szczątkach roślinnych. Ponieważ w jaskini nie ma czegoś takiego, rdzawe osobniki nadal muszą wychodzić na zewnątrz, chyba że znalazły nieodkryty na razie sposób na skuteczną inkubację jaj w mrocznej, wilgotnej jaskini.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...