Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Miasto zmienia zachowania lisów i kojotów

Rekomendowane odpowiedzi

W środowisku naturalnym lis rudy i kojot starają się unikać. Zwierzęta konkurują ze sobą o źródła pożywienia i terytorium, gdy więc się spotkają, dochodzi do konfliktów, w których zwykle górą jest większy kojot. Okazało się jednak, że miasta zmieniają ich sposób zachowania.

Naukowcy z University of Wisconsin-Madison donoszą, że zamieszkujące miasto Madison lisy i kojoty nauczyły się współistnieć na miejskim terenie. Uczeni przez dwa lata obserwowali zwierzęta z założonymi lokalizatorami. Okazało się, że często mają one kontakt ze sobą, a terytoria niektórych z nich nachodzą na siebie. To pokazuje nam, jakie typy habitatu wybierają lisy i kojoty na obszarach zabudowanych i zamieszkanych przez człowieka. Mamy nadzieję, że pozwoli nam to na opracowanie metod uniknięcia konfliktów pomiędzy ludźmi a zwierzętami, mówi Marcus Mueller, główny autor badań.

Odkryliśmy na przykład, że pewien kojot przez dwa lub trzy tygodnie regularnie odwiedzał lisią norę. Lis i jego młode nie opuściły jej, co oznacza, że nie czuły zagrożenia ze strony kojota, stwierdza David Drake, inny z autorów badań. W innym przypadku obserwowali kojota i lisa posilające się w odległości kilku metrów od siebie. Sądzimy, że w środowisku miejskim wrogie nastawienie kojotów i lisów ulega osłabieniu, gdyż mają tutaj tak dużo pożywienia, że nie muszą o nie konkurować jak ma to miejsce poza miastami, stwierdza Drake.

Badania były prowadzone na obszarze 70 km2, obejmującym m.in. kampus uniwersytecki, obszary handlowe, mieszkaniowe i niewielkie obszary naturalne. Uczeni śledzili 11 kojotów i 12 lisów. Raz w tygodniu, przez 4-5 godzin zwierzęta były śledzone. Badania trwały od stycznia 2015 do grudnia 2016 roku. Dzięki nim naukowcy dowiedzieli się, że kojoty wolą obszary o gęstszej naturalnej roślinności, jak np. uniwersyteckie arboretum. Z kolei lisy chętniej wybierały otwarte i zabudowane obszary, z mniejszą ilością roślinności.

Badania sugerują, że lisy wybierają bardziej otwarte przestrzenie, gdyż znajdują się niżej w łańcuchu pokarmowym niż kojoty. Dlatego też to do kojotów należy wybór miejsca przebywania i zamieszkania. Lisy muszą zadowolić się tym, co pozostało. Jednak, jak zauważa Drake, lisy żyjące w Londynie wybierają – pomimo braku kojotów – obszary bardziej zurbanizowane. To zaś sugeruje, że gdyby i w Madison nie było kojotów, to tamtejsze lisy mieszkałyby tam, gdzie mieszkają obecnie.

Lisy i kojoty są aktywne przede wszystkim nocą, dzięki czemu unikają ludzi. Jednak lisy są mniej bojaźliwe i zakładają nory nawet na uczęszczanych przez ludzi obszarach uniwersyteckiego kampusu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...