Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kurkumina poprawia nastrój i pamięć

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas testów kurkumina, żółto-pomarańczowy barwnik z bulw ostryżu długiego, wywierała korzystny wpływ na pamięć i nastrój osób z łagodnymi związanymi z wiekiem zaburzeniami pamięci.

Naukowcy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles badali wpływ łatwo wchłanialnego suplementu kurkuminy na osiągi pamięciowe osób bez demencji. Sprawdzali też, czy oddziałuje on jakoś na mikroblaszki amyloidowe i splątki neurofibrylarne, które można zaobserwować w przebiegu choroby Alzheimera (ChA).

Wcześniejsze badania laboratoryjne wykazały, że kurkumina ma właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające. Sugerowano także, że to ona odpowiada za niższą częstość występowania ChA i lepsze funkcjonowanie poznawcze seniorów z Indii (kurkumina to substancja zawarta w kurkumie, która jest przyprawą wykorzystywaną samodzielnie lub jako składnik mieszanki curry; w Indiach spożywa się ich naprawdę sporo).

Nie wiadomo dokładnie, jak działa kurkumina, ale niewykluczone, że wpływa na mózg przeciwzapalnie (a stan zapalny powiązano zarówno z ChA, jak i z dużą depresją) - opowiada dr Gary Small.

W podwójnie ślepym badaniu z grupą placebo (ani naukowcy, ani ochotnicy nie wiedzieli, kogo gdzie wylosowano) wzięło udział 40 osób w wieku 50-90 lat. Narzekały one na drobne kłopoty z pamięcią. Przez 18 miesięcy członkowie jednej grupy zażywali 2 razy dziennie 90 mg kurkuminy, a druga grupa dostawała placebo.

Na początku eksperymentu i później co pół roku ochotnicy przechodzili testy poznawcze. Poziom kurkuminy w ich krwi określano na początku badania i po upływie 18 miesięcy. Trzydzieści osób przeszło pozytonową tomografię emisyjną (PET), która miała zobrazować ilość beta-amyloidu i białka tau w ich mózgach. W tym przypadku badanie także wykonywano na starcie i po upływie 1,5 roku.

Okazało się, że u ludzi zażywających kurkuminę nastąpiła znacząca poprawa pamięci i uwagi. Jak podkreśla Small, po 18 miesiącach poprawa w testach pamięciowych sięgała nawet 28%. Naukowcy stwierdzili także niewielką poprawę nastroju. Skany PET zademonstrowały ponadto, że w porównaniu do grupy kontrolnej, ludzie zażywający kurkuminę mieli znacząco mniej beta-amyloidu i białka tau.

Naukowcy wyliczają, że u 4 osób przyjmujących kurkuminę i 2 zażywających placebo wystąpiły lekkie skutki uboczne: ból brzucha czy mdłości.

Zespół planuje badania zakrojone na szerszą skalę. Próba miałaby objąć chorych z łagodną depresją. Akademicy mogliby także sprawdzić, czy propamięciowe działanie kurkuminy różni się w zależności od wieku, zakresu problemów poznawczych czy przynależności do grupy genetycznego ryzyka alzheimera.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...