Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Atomristor – najcieńsze urządzenie do przechowywania danych

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna uważano, że nie jest możliwe stworzenie urządzenia do przechowywania danych zbudowanego z materiałów o grubości jednego atomu. Nasz nowy „atomristor” to dowód, iż jest to jednak możliwe, powiedział profesor Deji Akinwande z Uniwersytetu w Teksasie. Najcieńsze urządzenie do przechowywania informacji jest dziełem uczony z University of Teksas i Uniwersytetu w Pekinie.

Atomristor pozwoli na dalsze stosowanie Prawa Moore'a na poziomie systemowym, umożliwiając integrację w tym samym układzie scalonym nanoskalowych urządzeń do przechowywania danych z nanoskalowymi tranzystorami, dodaje Akinwande.

Atomristory mogą też działać jak wydajne przełączniki częstotliwości radiowej, pobierające minimalne ilości energii. Dotychczas tranzystory i urządzenia do przechowywania danych były osobnym komponentami chipów. Atomristory łączą obie funkcje w jednym, bardziej wydajnym urządzeniu. Chińsko-amerykański zespół naukowy wykorzystał płachty grafenu w roli elektrod i płachty półprzewodzącego siarczku molibdenu w roli warstwy aktywnej. Grubość całej komórki pamięci wynosi około 1,5 nanometra. To znaczący postęp w porównaniu z obecnie stosowanymi układami pamięci. Jest on tym większy, że im cieńsze urządzenie, tym szybszy i bardziej efektywny jest ruch elektronów.

Atomristory mogą być układane w warstwy 3D. Jednym z największych wyzwań inżynieryjnych będzie stworzenie efektywnych połączeń pomiędzy tak ułożonymi urządzeniami. Olbrzymia gęstość takich układów pamięci, którą można uzyskać układając je w 3D w połączeniu z ich architekturą, która integruje w sobie tranzystory, oznacza, że potencjalnie możemy stworzyć komputery, które uczą się i zapamiętują w sposób podobny do ludzkiego mózgu, stwierdza Akinwande.

Sądzimy, że urządzenie to ma duże szanse na komercjalizację, gdyż nie zastępuje ono istniejących technologii, a je uzupełnia i może być zintegrowane w obecnie wykorzystywanych krzemowych podzespołach, dodaje uczony.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...