Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wyeomyia smithii - komary, z których większość porzuciła krew na rzecz nektaru

Rekomendowane odpowiedzi

Komary z gatunku Wyeomyia smithii występują w całej Ameryce Północnej. Większość z nich żeruje głównie na kwiatach. Na Florydzie jednak część populacji woli krew. Najnowsze badania amerykańskiego zespołu ujawniły genetyczne podstawy takiego podziału.

Naukowcy, w tym prof. David Denlinger z Uniwersytetu Stanowego Ohio (OSU), podejrzewają, że kiedyś wszystkie komary polegały na krwi, ale z czasem niektóre zaczęły preferować kwiaty.

Autorzy publikacji z pisma Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) zbadali geny krwiopijców i wegetarian. Okazało się, że u owadów, które nadal jedzą krew, występuje więcej genów odpowiedzialnych za wyczuwanie zapachów, a mniej genów związanych z wrażliwością na światło.

To sensowne, że szukanie krwi zależy od wykrycia zapachu, a nektaru opera się bardziej na wzroku - uważa Denlinger.

U komarów żywiących się krwią natrafiono także na większą liczbę genów związanych z trawieniem białek.

Badania prowadzono tuż przed jedzeniem, a nie po, by uzyskać klarowny obraz aktywności genetycznej niezależnej od ostatniego posiłku.

Denlinger podejrzewa, że większość W. smithii zrezygnowała z jedzenia krwi przez związane z tym ryzyko, także ze strony oganiających ludzi. Poza tym bogate w białko posiłki prowadzą do ociężałości, a krew może zawierać czynniki toksyczne dla owada. Jeśli możesz przeżyć, nie podejmując takiego ryzyka, z pewnością będzie to korzyść ewolucyjna.

Choć żerujące na krwi W. smithii nie roznoszą żadnych chorób, naukowcy mają nadzieję, że pewnego dnia dzięki nim uda opracować strategie kontrolowania chorób związanych z innymi gatunkami komarów.

Kolejnym krokiem będzie odkrycie wyzwalacza bądź wyzwalaczy zaobserwowanych przez nas genetycznych zmian. [...] Gdybyśmy umieli jakoś wyłączyć [komarzą] zdolność do pobierania krwi, dawałoby to ekscytujące możliwości.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...