Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kolonizacja patogenami chorób przyzębia zwiększa ryzyko zmian przednowotworowych żołądka

Rekomendowane odpowiedzi

W jamie ustnej ludzi z przednowotworowymi zmianami żołądka zidentyfikowano większą liczebność patogenów związanych z chorobami przyzębia i mniejszą bioróżnorodność społeczności bakteryjnej.

Autorzy publikacji z Journal of Periodontology jako pierwsi wykazali, że patogeny chorób przyzębia mogą się przyczyniać do rozwoju zmian przednowotworowych w obrębie żołądka.

Nasze badanie stanowi poparcie dla wcześniejszych ustaleń, że zły stan zdrowia jamy ustnej wiąże się z podwyższonym ryzykiem zmian przednowotworowych żołądka - podkreśla prof. Yihong Li ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Nowojorskiego.

Choć dotąd zidentyfikowano szereg czynników ryzyka raka żołądka (zakażenie Helicobacter pylori, palenie czy spożywanie pokarmów z konserwantami), co roku diagnozuje się liczne niepowiązane z nimi nowe przypadki. Naukowcy ukuli więc teorię, że pewna grupa patogenów wywołuje chorobę przyzębia i przez chroniczny układowy stan zapalny przyczynia się do rozwoju raka żołądka.

W ramach najnowszego studium Amerykanie oceniali związek między kolonizacją jamy ustnej patogenami i ryzykiem rozwoju zmian przednowotworowych, w tym przewlekłego zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, metaplazji nabłonka żołądka w nabłonek jelitowy i dysplazji.

Naukowcy analizowali przypadki 105 osób, które miały przejść gastroskopię. Na podstawie badań histopatologicznych u 35 zdiagnozowano zmiany przednowotworowe. Za grupę kontrolną posłużyła grupa 70 zdrowych ludzi w tym samym wieku.

Wszyscy przeszli badanie stomatologiczne. By ocenić kolonizację przez kilka patogenów - Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola, Tannerella forsythia i Aggregatibacter actinomycetemcomitans - i różnorodność mikrobiologiczną, pobrano próbki śliny i płytki nazębnej.

Okazało się, że w porównaniu do grupy kontrolnej, u chorych podczas pobierania próbek częściej występowało krwawienie (31,5% vs. 22,4%). Stwierdzono też wyższy poziom 2 patogenów (T. denticola i A. actinomycetemcomitans) oraz mniejszą różnorodność bakterii w ślinie.

Gdy w analizie wzięto pod uwagę czynniki socjodemograficzne, zachowania związane ze zdrowiem jamy ustnej i przeglądy, udało się wskazać kolejne prognostyki zmian przednowotworowych: 1) zwiększoną kolonizację T. forsythia, T. denticola i A. actinomycetemcomitans, 2) zmniejszoną różnorodność bakteryjną w płytce nazębnej i 3) nieregularne nitkowanie zębów.

W oparciu o uzyskane wyniki możemy powiedzieć, że w strategiach zapobiegania rakowi żołądka powinny zostać uwzględnione leczenie przewlekłych chorób przyzębia i kontrola zakażeń periodontologicznych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...