Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bakterie z guzów pierwotnych występują też w przerzutach

Rekomendowane odpowiedzi

U pacjentów z rakiem jelita grubego w przerzutach do wątroby występują te same bakterie, co w zmianach pierwotnych. Co więcej, obecność bakterii wydaje się korelować ze wzrostem guza.

Podczas wcześniejszych badań w ludzkich rakach jelita grubego wykryto liczne Gram-ujemne pałeczki Fusobacterium nucleatum. By ustalić, czy w przerzutach znajdują się te same drobnoustroje, zespół Susan Bullman z Dana-Farber Cancer Institute przeanalizował próbki guzów pierwotnych i metastazje z wątroby.

Okazało się, że w przerzutach faktycznie znajdują się bakterie z rodzaju Fusobacterium i że są to szczepy bardzo podobne do tych z guzów pierwotnych danego pacjenta. Jeśli u chorego w guzie pierwotnym nie było takich beztlenowych pałeczek, nie występowały one także w przerzutach w wątrobie.

Gdy myszom wszczepiono Fusobacterium-pozytywne guzy, zmiany się "zakorzeniały". Jeśli w guzach nie było bakterii Fusobacterium, zjawisko nie zachodziło.

Autorzy publikacji z pisma Science zauważyli też, że gdy gryzoniom podano antybiotyk, liczebność Fusobacterium w guzach spadała, spowalniał się też ich wzrost.

Mając to wszystko na uwadze, naukowcy podejrzewają, że bakterie przemieszczają się z komórkami raka do odległych narządów i być może ułatwiają kolonizację nowych miejsc.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...