Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Lekcja obuwnicza z XIX w.

Rekomendowane odpowiedzi

Bioarcheolog Andrea Waters-Rist z Uniwersytetu Zachodniego Ontario i współpracownicy z Uniwersytetu w Lejdzie odkryli, że połączenie sabotów (drewniaków) i ciężkiej pracy na farmie prowadziło do powstawania charakterystycznych odprysków kostnych w stopach holenderskich rolników z XIX w. To, wg specjalistów, lekcja dla ludzi, którzy dziś noszą nieelastyczne buty z twardymi podeszwami.

To, w co decydujemy się obuć nasze stopy, ma ogromne znaczenie dla [typów] urazów, jakich możemy doznać.

Kanadyjsko-holenderski zespół badał szkielety (ok. 500) ekshumowane w ramach relokacji cmentarza kościelnego w Middenbeemster koło Amsterdamu. Za pomocą metod osteobiograficznych i paleopatologicznych, analizy stabilnych izotopów oraz spektrometrii mas można było odtworzyć dietę oraz ogólny stan zdrowia społeczności.

Irene Vikatou szybko wykryła wysoką częstość występowania w stopach farmerów rzadkiej zazwyczaj choroby - oddzielającej martwicy kostno-chrzęstnej (łac. osteochondrosis dissecans, OD). Nie trzeba było mikroskopu, bo zmiany były dobrze widoczne gołym okiem.

W większości populacji OD jest rzadka i występuje u mniej niż 1% osób. W tej grupie odsetek chorych sięgał zaś aż 13%, a zmiany występowały wyłącznie w stopach.

Autorzy publikacji z International Journal of Paleopathology doszli do wniosku, że przynajmniej częściowo zjawisko to można wyjaśnić noszeniem drewniaków. Te buty są twarde i słabo pochłaniają wstrząsy. Łatwo sobie wyobrazić, że przed erą przemysłową obuci w nie ludzie wykonywali szereg prac, np. kopali, doznając przy okazji powtarzalnych mikrourazów stóp - wyjaśnia Waters-Rist.

Prawie 200 lat później powinniśmy sobie zadać pytanie, co buty robią z naszymi stopami. Popatrzmy choćby na szpilki, które ściskają palce i wywołują naprężenia w stawach. Jeśli za 100-500 lat jacyś bioarcheolodzy natkną się na kości naszych stóp, [również] mogą zapytać: co, do diabła, nosili ci ludzie?

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...