Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ibuprofen hamuje uszkodzenie mózgu płodu przez alkohol

Rekomendowane odpowiedzi

Przeciwzapalny ibuprofen może zahamować uszkadzający wpływ alkoholu na mózg płodu.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio wykazali, że w szczurzym modelu spektrum poalkoholowych zaburzeń płodu (ang. fetal alcohol spectrum disorders, FASD) ibuprofen zmniejsza neurozapalenie i behawioralne objawy ekspozycji na alkohol.

Amerykanie jako pierwsi bezpośrednio połączyli stan zapalny wywołany przez alkohol w hipokampie z zaburzeniami poznawczymi na późniejszych etapach życia.

Autorzy publikacji z pisma Behavioural Brain Research podkreślają, że ich wyniki mają odniesienie nie tylko do FASD, ale i do wielu chorób neurologicznych, których cechą charakterystyczną jest neurozapalenie.

U ludzi wystawienie na oddziaływanie alkoholu w życiu płodowym prowadzi m.in. do problemów z uczeniem, zapamiętywaniem i uwagą.

Badania dotyczące kwestii pokrewnych wykazały ostatnio, że stan neurozapalny krótko po urodzeniu może zaburzyć uczenie i zapamiętywanie na późniejszych etapach życia i że można temu zapobiegać za pomocą leczenia przeciwzapalnego.

W ramach najnowszego studium zespół Dericka Lindquista oceniał rolę stanu neurozapalnego w rozwoju FASD i zaburzeń poznawczych. Między 4. a 9. dniem po urodzeniu (miało to stanowić odpowiednik 3. trymestru ciąży u ludzi) części szczurów podawano alkohol (5g/kg/dziennie). Okazało się, że u gryzoni, które dostawały też ibuprofen, stan neurozapalny był słabszy niż u zwierząt, którym podawano sól fizjologiczną. Dwadzieścia pięć dni później miały one także lepszą pamięć długotrwałą.

Akademicy cieszą się, że uzyskane wyniki pomagają zdefiniować rolę mózgowego układu odpornościowego, a zwłaszcza stanu zapalnego, w rozwoju zaburzeń poznawczych po ekspozycji na alkohol w okresie płodowym.

Mamy nadzieję, że nasze wyniki zainspirują przyszłe badania, które pomogą ustalić, jak długo stan neurozapalny utrzymuje się po wystawieniu na oddziaływanie alkoholu i czy terapia przeciwzapalna zadziała i poprawi funkcje poznawcze osób z FASD, jeśli wdroży się ją po urodzeniu lub na jeszcze późniejszych etapach życia - dodaje Molly Goodfellow.

Goodfellow i Lindquist zgodnie podkreślają, że ze względu na ryzyka zarówno dla matki, jak i płodu ibuprofen nie jest generalnie zalecany ciężarnym, niewykluczone jednak, że inne leki przeciwzapalne działają podobnie, a ich stosowanie jest bezpieczniejsze.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...