Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rozpoznawanie chronotypu po wrzecionach snu

Rekomendowane odpowiedzi

Po czym odróżnić sowy od skowronków? Po aktywności mózgu w czasie snu, a konkretnie po innych wzorcach wrzecion snu w jego drugim stadium.

Wrzeciona snu przybierają różną formę zależną od wieku. Najczęściej są to widoczne na EEG salwy o częstotliwości 11-15 Hz. Wiąże się je m.in. ze wzmacnianiem śladów pamięciowych.

Podczas studium analizowano zależności między preferencjami okołodobowymi i aktywnością dot. wrzecion snu. Uwzględniono 170 osób w wieku ok. 17 lat (59% próby stanowiły dziewczęta). Monitoring EEG prowadzono w warunkach domowych.

Kwestionariusz chronotypu (Morningness–Eveningness Questionnaire, MEQ), który opisuje ludzi na wymiarze ranności-wieczorności, pokazał, że skowronki, typ pośredni i sowy to, odpowiednio, a) 14,9% (15) i 14,5% (10), b) 58,4% (59) i 60,9% (42) oraz c) 26,7% (27) i 24,6% (17) dziewcząt i chłopców.

W porównaniu do innych grup, u preferujących poranki obserwowaliśmy znacząco słabszą aktywność wrzecionową [niższe amplitudy i natężenie]. Zmniejszała się ona także bardziej w miarę upływu czasu i zbliżania się ranka. To może być czynnik, który potencjalnie leży u podłoża wcześniejszego rytmu okołodobowego - wyjaśnia prof. Anu-Katriina Pesonen z Uniwersytetu Helsińskiego.

Autorzy publikacji z pisma Scientific Reports podkreślają, że wiele wskazuje na to, że preferencja ranności-wieczorności wpływa nie tylko na czasowanie snu, ale wiąże się również z mikrostrukturą snu (fenotypami wrzecion snu).


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...