Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Naukowcy planują błyskawiczną akcję badania ekosystemu ukrytego pod wycieloną górą lodową

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół pracujący pod kierownictwem naukowców z British Antarctic Survey (BAS) planuje pilną misję, w ramach której ma zostać zbadany morski ekosystem, ukryty pod lodowcem Larsen C nawet przez 120 tys. lat. Został on odsłonięty przez cielenie i oderwanie w lipcu br. góry lodowej A-68.

Cielenie odsłoniło ok. 5.818 km2 dna morskiego. Akademicy chcą rozpocząć badania, nim tamtejsze społeczności biologiczne zaczną się zmieniać. Misja może się udać tylko wtedy, jeśli A-68 będzie się nadal odsuwać od pozostałej masy lodu.

Monitoring satelitarny pokaże, w jaki sposób nawigować pośród lodu morskiego. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w lutym 2018 r. naukowcy spędzą 3 tygodnie na pokładzie należącej do BAS jednostki RRS James Clark Ross.

Mamy unikatową szansę sprawdzić, jak życie morskie reaguje na dramatyczną zmianę środowiskową. Normalnie planowanie logistyki wypraw badawczych zajmuje bardzo dużo czasu. Tutaj trzeba jednak działać szybko - podkreśla szefowa operacji, dr Katrin Linse. Wszystko, czego nam dziś trzeba, to odsunięcie A-68 od szelfu i topnienie lodu morskiego, by dało się bezpiecznie przepłynąć.

Ekscytująco jest myśleć o tym, co możemy znaleźć. Za pomocą różnych technik nasz multidyscyplinarny międzynarodowy zespół zbada całą kolumnę wody: od powierzchni oceanu po dno i osady.

Cielenie A-68 stwarza niepowtarzalną okazję do wdrożenia programu naukowego, skupionego na mobilności i zdolności kolonizacji gatunków strefy bentonicznej. Mamy nadzieję, że uda nam się odpowiedzieć na fundamentalne pytania związane z trwałością polarnych szelfów kontynentalnych w warunkach zmiany klimatu (chodzi m.in. o procesy migracji populacji bentonicznych, a także stopień spełniania przez nie funkcji pochłaniacza dwutlenku węgla czy możność wykorzystania rozkładu morskiego bentalu do interpretowania przeszłych reakcji na zmianę klimatu w różnych systemach) - dodaje Phil Trathan.

W czasie, gdy zespół organizuje szybką mobilizację, glacjolodzy i specjaliści od teledetekcji BAS monitorują zjawiska zachodzące na Larsenie C. Na początku przyszłego roku mają się odbyć loty obserwacyjne ze stacji Rothera.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...