Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Najstarsze dowody na udomowienie jednej z najważniejszych roślin uprawnych

Rekomendowane odpowiedzi

Archeolodzy badający wyobrażenia roślin na fragmentach ceramiki znaleźli najstarsze dowody na udomowienie sorgo w Afryce. Dowody te odkryto we wschodnim Sudanie na stanowisku archeologicznym KG23. Stanowisko to, datowana na lata 3500-3000 przed Chrystusem, jest związane z kulturą znaną jako Butana Group.

Sorgo to – obok ryżu, mąki, kukurydzy i jęczmienia – jedna z pięciu najważniejszych roślin uprawnych w dziejach ludzkości. Od tysięcy lat dostarcza ono pożywienia mieszkańcom Afryki. Nic więc dziwnego, że naukowcy interesują się historią sorgo.

Przez ostatnich pięćdziesiąt lat wśród specjalistów pojawiała się hipoteza mówiąca, że sorgo mogło zostać udomowione poza nawiedzaną zimowymi opadami Doliną Nilu, w której dominującymi uprawami były pszenica i jęczmień. Spekulowano, że do udomowienia doszło w półsuchych tropikalnych obszarach Afryki. Nie było jednak na to żadnych dowodów archeologicznych.

Najnowsze odkrycie dokonane we wschodnim Sudanie wskazuje, że przedstawiciele Butana Group intensywnie uprawiali dzikie odmiany sorgo, aż doprowadzili w nich do zmian genetycznych i pojawienia się odmian udomowionych.

Warto tutaj przypomnieć, że niedawno stwierdzono, iż przed około 4500 lat na wschodnich terenach Mali doszło do udomowienia rosplenicy perłowej. Udomowienie sorgo o tysiąc lat wcześniej jeszcze bardziej przesuwa datę udomowienia pierwszych zbóż zależnych od letnich opadów deszczu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...