Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zastrzyk z nanocząstek ogranicza wtórne uszkodzenia rdzenia

Rekomendowane odpowiedzi

Po urazie rdzenia stan zapalny i bliznowacenie prowadzą do uszkodzeń wtórnych, które hamują zdolność układu nerwowego do samonaprawy. Ostatnio jednak naukowcy z Northwestern University zauważyli, że wstrzyknięcie po urazie rdzenia biodegradowalnych nanocząstek zapobiega obu tym niekorzystnym zjawiskom.

Wskutek tego myszy, którym po urazie rdzenia podano zastrzyk z nanocząstkami, potrafiły potem lepiej chodzić niż gryzonie z grupy kontrolnej.

Naukowcy mają nadzieję, że jeśli iniekcję/kroplówkę wykonywano by w okienku paru godzin od wypadku w szpitalu albo już nawet w karetce, można by ograniczyć wtórne uszkodzenia rdzenia u ludzi.

To nie lekarstwo. Pierwotny uraz nadal istnieje, ale potrafiliśmy zapobiegać wtórnym uszkodzeniom - wyjaśnia dr Jack Kessler, dodając, że choć jak dotąd naukowcy nie dostrzegli objawów toksyczności, w przyszłości trzeba będzie potwierdzić bezpieczeństwo wstrzykiwanych nanocząstek.

Autorzy publikacji z pisma Neurology tłumaczą, że nanocząstki działają, wiążąc się z komórkami wywołującymi stan zapalny (monocytami) i odciągając je do śledziony. Nanocząstki są produkowane z PLGA - biodegradowalnego kopolimeru kwasu mlekowego i glikolowego. Opracowane w laboratorium Stephena Millera, nanocząstki zostały dopuszczone przez FDA jako lek badany w nowych testach klinicznych celiakii.

Jak zaznacza Miller, nanocząstki są bardzo stabilne, dlatego można je przechowywać w strzykawce.

Po urazie rdzenia komórki krwi, które normalnie nie dostałyby się do układu nerwowego, pokonują barierę krew-mózg. Uwalniają cytokiny zapalne, które przyciągają posiłki. Te dalej uszkadzają tkankę ośrodkowego układu nerwowego, prowadząc do obumierania komórek i tworzenia blizn.

Inni naukowcy próbowali blokować zapalnym monocytom dostęp do układu nerwowego po urazie, ale proponowane dotąd metody hamowały zarówno szkodliwe, jak i korzystne komórki. Te ostatnie usuwają uszkodzenia i ograniczają bliznowacenie, dlatego obserwowano jedynie umiarkowaną poprawę różnych parametrów.

Technologia nanocząstek jest rozwijana przez firmę Cour Pharmaceuticals Development Co. Miller jest jej współzałożycielem i członkiem rady naukowej.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...