Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ratowanie dokumentów uszkodzonych przez wody powodziowe za pomocą wiązki elektronowej

Rekomendowane odpowiedzi

Zalane przez wody powodziowe huraganu Hurvey dokumenty, książki itp. można uratować za pomocą technologii wiązek elektronowych. Ponieważ w/na zalanych obiektach mogą się znajdować patogeny z oczyszczalni ścieków, ludzie nie powinni sami próbować ich oczyszczać.

Jak wyjaśnia dr Suresh Pillai, dyrektor Narodowego Centrum Badań Wiązek Elektronowych, technologia pomaga zabić pleśń, inne grzyby i bakterie, które namnażają się w wilgotnych środowiskach. Napromienianie było wykorzystywane do ratowania różnych obiektów na całym świecie, np. ikon prawosławnych w Rumunii czy rzeźb religijnych we Francji.

Tę samą technologię można by zastosować do rzeczy uszkodzonych przez wody powodziowe Hurveya, np. paszportów, aktów urodzenia, małżeństwa, zgonu czy książek.

W przypadku, gdy została zniszczona biblioteka, nie można [przecież] wyrzucić wszystkich książek, zwłaszcza o wyczerpanym nakładzie bądź rzadkich. Pillai dodaje, że inni naukowcy wykazali, że jeśli dobrze dobierze się dawkę, wiązki elektronowe nie szkodzą dokumentom.

Technologia wykorzystuje elektrony z komercyjnych źródeł energii, które są przyspieszane, by rozbić DNA przetrwalników grzybów i komórek bakteryjnych. Zniszczeniu ulegają patogeny, nie materiał.

Dyrektor opowiada, że choć Narodowe Centrum zajmuje się zwykle bezpieczeństwem pokarmów czy usuwaniem z wody z patogenów oraz innych zanieczyszczeń organicznych, to w przeszłości tutejszym specjalistom zdarzało się już pracować z dokumentami (chodziło o uszkodzone przez wodę mapy z teksańskiej bazy wojskowej).

Pillai podkreśla, że kluczowy jest dobór odpowiedniej dawki i że nie ma, oczywiście, jednej recepty dla wszystkich dokumentów. Podczas indywidualnej oceny pod uwagę bierze się m.in. ich grubość i obecność ewentualnych barwników. Koszty mogą się zmieniać z projektu na projekt.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...