Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Archeolodzy odkryli ruiny starożytnego miasta zalanego w IV w. przez tsunami

Rekomendowane odpowiedzi

U północno-wschodnich wybrzeży Tunezji, przy Nabulu, odkryto rozległe podwodne ruiny rzymskiego miasta. Potwierdza to teorię, że w IV w. n.e. starożytne miasto Neapolis zostało częściowo zalane przez tsunami.

Archeologom udało się także wykazać, że niegdyś Neapolis było największym centrum produkcji garum - słonego sosu ze sfermentowanych ryb (podstawowego składnika wykwintnej kuchni starożytnego Rzymu).

To bardzo ważne odkrycie - podkreśla Mounir Fantar z Tunezyjskiego Instytutu Dziedzictwa Narodowego, szef tunezyjsko-włoskiej ekipy, która natrafiła na ruiny. Jak powiedział w wywiadzie udzielonym AFP, archeolodzy zidentyfikowali m.in. pozostałości ulic i ok. 100 pojemników na garum.

Prawdopodobnie właśnie garum notable z Neapolis zawdzięczali swoje bogactwo.

Zespół Fantara rozpoczął poszukiwania starożytnego portu w 2010 r. Dzięki sprzyjającej pogodzie, udało się to jednak dopiero latem tego roku. Ruiny mają powierzchnię ponad 20 hektarów. Odkrycie potwierdza, że Neapolis zostało częściowo zalane przez tsunami z 21 lipca 365 r. Wg historyka Ammianusa Marcellinusa, to samo tsunami poważnie uszkodziło Aleksandrię i Kretę.

Miasto zmieniało się wielokrotnie: zaczęło się od osady greckiej, potem nastąpił okres rządów kartagińskich, rzymskich, a na końcu arabskich. Do niedawna tunezyjski rząd w żaden sposób nie chronił stanowiska, dlatego na ruinach Neapolis powstawały hotele i inne budynki.

Ponieważ w czasie trzeciej wojny punickiej Neapolis opowiedziało się po stronie Kartaginy, miasto zostało ukarane swego rodzaju wymazaniem z historii - w literaturze rzymskiej z długiego okresu nie ma o nim bowiem prawie żadnych wzmianek.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...