Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niskie temperatury wyzwalaczem ataku serca

Rekomendowane odpowiedzi

Dane 280 000 pacjentów zebrane przez 16 lat wskazują, że temperatura otoczenia może być wyzwalaczem ataku serca. Istnieje sezonowa zmienność w liczbie przypadków ataku serca. Ich liczba spada latem, a rośnie zimą. Nie jest jasne, czy ma to związek z niższymi temperaturami czy ze zmianami zachowania, mówi główny autor badań, doktor Moman A. Mohammad z Wydziału Kardiologii Uniwersytetu w Lund.

Podczas badań naukowcy wykorzystali bazę danych SWEDEHEART, w której opisano przypadki wszystkich pacjentów, którzy pomiędzy 1 stycznia 1998 roku a 31 grudnia 2013 roku zostali przyjęci do szpitali z powodu ataków serca. Dla każdego takiego przypadku naukowcy zgromadzili dane meteorologiczne z lokalnych stacji pogodowych, by sprawdzić, jakie warunki panowały w czasie ataku. Obliczono też średnie temperatury zarówno dla całego kraju, jak i dla sześciu regionów opieki zdrowotnej, na jakie podzielona jest Szwecja. Zastosowano podział na trzy grupy: temperatury poniżej 0 stopni Celsjusza, 1-10 stopni Celsjusza i powyżej 10 stopni Celsjusza. Naukowcy zbadali też związek pomiędzy średnią dzienną liczbą ataków serca a średnią minimalną temperaturą powietrza.

W bazie SWEDEHEART opisano 280 873 przypadki, a zespół Mohammada zgromadził dane meteorologiczne dla 99% z nich. Okazało się, że średnia dzienna liczba ataków serca była znacząco wyższa w dni chłodne w porównaniu z dniami ciepłymi. Gdy średnie dzienne temperatury były niższe niż 0 stopni Celsjusza dochodziło każdego dnia do 4 ataków serca więcej niż wówczas, gdy średnia wynosiła powyżej 10 stopni Celsjusza. Naukowcy zauważyli też, że liczba ataków rośnie, gdy wieje silniejszy wiatr, słońce krócej świeci i gdy powietrze jest bardziej wilgotne.

Analizy prowadzono na podgrupach pacjentów, w których osobno zgromadzono ludzi z nadciśnieniem, cukrzycą, osoby starsze, osoby, które wcześniej doświadczyły ataku serca czy też przyjmujące różne leki. Okazało się, że we wszystkich grupach istniał stabilny związek pomiędzy warunkami pogodowymi a atakami serca.

Uzyskane przez nas wyniki konsekwentnie pokazuję, że w temperaturach poniżej 0 stopni Celsjusza dochodzi do większej liczby ataków. Stwierdzenie to, prawdziwe zarówno na poziomie podgrup, w skali całego kraju jak i w skali regionalnej sugeruje, że temperatura powietrza jest wyzwalaczem ataku serca, mówi Mohammad. Gdy jest nam zimno, obkurczają się naczynia krwionośne, zwiększa się ciśnienie krwi, rośnie częstotliwość pracy serca, przyspiesza się metabolizm i nasz organizm się ogrzewa. U większości zdrowych ludzi mechanizm ten jest dobrze tolerowany. Jednak u osób z płytkami miażdżycowymi w tętnicach wieńcowych może dojść do zawału, dodaje uczony.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...