Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Początki włoskiego winiarstwa przesunięte na początek IV w. p.n.e.

Rekomendowane odpowiedzi

Analizy związków organicznych z ceramiki ze stanowiska na Sycylii znacząco przesunęły początki winiarstwa na terenie Włoch. Pozostałości wina znaleziono bowiem w dużym pojemniku z początków IV w. p.n.e., czyli z epoki miedzi, in. chalkolitu.

Tradycyjnie uważano, że hodowla winorośli i produkcja wina rozwinęły się na tych terenach w środkowej epoce brązu (1100-1300 r. p.n.e.); zakładano tak na podstawie odzyskanych pestek.

Zespół dr. Davida Tanasiego z Uniwersytetu Południowej Florydy w Tampie przeprowadził analizy resztek z nieszkliwionej ceramiki ze stanowiska na Monte Kronio w Agrigento. Naukowcy zastosowali 3 techniki: 1) fourierowską spektroskopię osłabionego całkowitego odbicia w podczerwieni (ATR/FT-IR), 2) skaningową mikroskopię elektronową z dyspersją energii promieniowania rentgenowskiego (SEM/EDX) oraz 3) spektroskopię korelacyjną COSY. Okazało się, że w resztkach znajdował się kwas winowy i jego sodowe sole (naturalnie występują one w winogronach i procesie wytwarzania wina).

Autorzy publikacji z Microchemical Journal podkreślają, że rzadko udaje się określić skład takich resztek, bo wymaga to, by ceramikę odkopać w nietkniętym stanie. Obecnie naukowcy próbują określić, czy wino z południowo-zachodniej Sycylii było czerwone czy białe.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...