Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rok 2016 pobił kolejne rekordy temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Coroczny raport "State of the Climate" przygotowywany przez ponad 450 naukowców z 60 krajów świata pod egidą amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej potwierdza, że rok 2016 był najcieplejszym od 137 lat w których dokonywane są regularne pomiary. To już trzeci z rzędu rok, w którym średnia globalna temperatura bije rekordy.

Z raportu dowiadujemy się, że koncentracja gazów cieplarnianych, w tym dwutlenku węgla, metanu i tlenku azotu, wzrosła do rekordowych poziomów. Sama tylko koncentracja CO2 wyniosła średnio 402,9 ppm i była aż o 3,5 ppm wyższa niż w roku poprzednim. To największy wzrost od 58 lat, czyli od czasu rozpoczęcia pomiarów tego gazu w atmosferze.

Doszło też do rekordowo wysokich wzrostów temperatury, za które częściowo odpowiedzialne było bardzo silne zjawisko El Niño z początku 2016 roku. W porównaniu ze średnią z lat 1981-2010 temperatury w skali globalnej były w 2016 roku wyższe o 0,45-0,56 stopnia Celsjusza. Z kolei średnie temperatury nad samymi oceanami były w 2016 roku o 0,36-0,41 stopnia Celsjusza wyższe od średniej z lat 1981-2010, co oznacza wzrost o 0,01-0,03 stopnia Celsjusza w porównaniu z rokiem 2015. Podawany jest zakres temperatur, gdyż do analizy wykorzystano cztery różne zestawy danych.

Górna warstwa wód oceanicznych, na głębokości do 700 metrów, była nieco chłodniejsza w porównaniu do rekordowego roku 2015. Z kolei poziom oceanów osiągnął rekordowo wysoki poziom. Jest on o 82 milimetry wyższy niż w roku 1993, kiedy to rozpoczęto pomiary satelitarne.

Maksymalny zasięg arktycznego lodu (marzec 2016) był najmniejszy od rozpoczęcia pomiarów satelitarnych przed 37 laty, natomiast minimalny zasięg (wrzesień 2016) był drugim z najmniejszych w historii pomiarów. Odnotowano też wyższą niż średnia aktywność cyklonów tropikalnych. Na wszystkich oceanach pojawiły się 93 cyklony, podczas gdy średnia dla lat 1981-2010 wynosi 82.

W skali poszczególnych krajów również doszło do niekorzystnych zjawisk. Na początku maja ubiegłego roku pożary w Kanadzie były najkosztowniejszą klęską żywiołową w historii tego kraju. Alaska doświadczyła najgorętszego roku od 1925 roku. Był to też najcieplejszy rok w Indiach od 1901 roku. W Boliwii miała miejsce najgorsza susza od 25 lat, a na huragan Pali na Pacyfiku, który trwał od 7 do 14 stycznia, był najwcześniejszym tego typu znanym zjawiskiem. Znajdował się on też rekordowo blisko równika. Chiny poinformowały o największych opadach od 1951 roku, a tajfun Lionrock przyniósł katastrofalne opady do Korei Północnej.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...