Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Tysiącletni petroglif przedstawia całkowite zaćmienie Słońca?

Rekomendowane odpowiedzi

Pochodzący sprzed 1000 lat petroglif z Kanionu Chaco może przedstawiać całkowite zaćmienie Słońca. Taką hipotezę wysunął emerytowany profesor University of Colorado w Boulder, J. McKim Malville.

Zdaniem uczonego odkryty w 1992 roku petroglif przedstawia koronę Słońca. Widoczne są też jej nieregularności, flary i inne czynniki wpływające na to, że jest ona nierówna. Zdaniem uczonego  rysunek przedstawia zaćmienie, do którego doszło 11 lipca 1097 roku.

Dla mnie wygląda to jak koło z zakrzywionymi strukturami. Jeśli obejrzymy wykonany przez niemieckiego astronoma w 1860 roku rysunek zaćmienia do którego doszło podczas dużej aktywności Słońca, zauważymy, że jest on podobny do petroglifu z Chaco, stwierdza Malville. Jego zdaniem na rysunku może być nawet przedstawiony koronalny wyrzut masy, do którego doszło w czasie zaćmienia.

To jest do sprawdzenia. Okazuje sie, że w tym czasie Słońce było bardzo aktywne, z aktywną koroną i koronalnymi wyrzutami masy, stwierdza Malville. Wraz z profesorem Jose Vaquero z Uniwersytetu Extremadury wykorzystał on różne źródła do oceny aktywności słonecznej w 1097 roku. Naukowcy wzięli pod uwagę m.in. dane z pierścieni drzew, które zawierają izotop węgla-14, dokonywane przez chińskich astronomów obserwacje plam słonecznych, o których informacje sięgają 1000 lat, sprawdzili też historyczne doniesienia z terenu Europy na temat liczby nocy z zorzami.

Petroglif znajduje się na wolno stojącej skale znanej jako Piedra del Sol. Na jej wschodniej ścinie widać spiralę, która wyznacza wschód słońca na 15-17 dni przed czerwcowym przesileniem. W czasie przesilanie ceń rzucany przez skałę przechodzi przez centrum spirali. Niewykluczone, jak twierdzi Malville, że lud Chaco wykorzystywał Piedra del Sol do wyznaczania przesilenia i związanych z nim obrzędów. Na tej samej ścianie co spirala znajduje się też zagłębienie, w które prawdopodobnie wkładano ofiary, na przykład ziarno.

Profesor Malville spekuluje, że lud Chaco mógł zbierać się wokół Piedra del Sol i obserwować Słońce. Podczas jednego z takich zgromadzeń mogło dojść do zaćmienia. Zdaniem uczonego również inne przykłady sztuki naskalnej z Kanionu Chaco są związane z wydarzeniami astronomicznymi. O jednym z petroglifów sądzi się, że przedstawia supernową z 1054 roku, która była tak jasna, że przez wiele tygodni była widoczna również za dnia. Inny rysunek może przedstawiać kometę. W 1066 roku w regionie tym można było obserwować kometę Halleya.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...