Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Lek na chorobę autoimmunologiczną prosto z jelit

Rekomendowane odpowiedzi

Amerykańscy naukowcy odkryli, że Prevotella histicola, bakteria ludzkiego mikrobiomu jelitowego, może pomóc w leczeniu chorób autoimmunologicznych.

Zespół z Mayo Clinic oraz Uniwersytetu Iowy testował próbki ludzkiej mikroflory jelitowej na mysim modelu stwardnienia rozsianego (SR); z proksymalnego jelita cienkiego pacjentów z celiakią wyizolowano 3 szczepy: P. histicola, Prevotella melaninogenica i Capnocytophaga sputigena. Okazało się, że P. histicola hamował chorobę w przedklinicznym modelu SR.

Dr Joseph Murray, gastroenterolog z Mayo, podkreśla, że choć to na razie wczesny etap badań i trzeba prowadzić dalsze eksperymenty, wyniki są interesujące. Gdybyśmy mogli wykorzystywać do leczenia chorób pozajelitowych mikroorganizmy już obecne w naszym ciele, stanęlibyśmy u progu nowej ery medycyny.

Autorzy publikacji z pisma Cell Reports odkryli, że P. histicola wywoływały spadki 2 rodzajów komórek prozapalnych (Th1 i Th17) i sprzyjały wzrostom liczebności komórek walczących z chorobą, w tym limfocytów T regulatorowych CD4+FoxP3+ czy tolerogenicznych komórek dendrytycznych ("tolerogenność" oznacza w tym przypadku zdolność do indukowania tolerancji).

Ostatnie badania mikrobiomu pacjentów z SR wykazały brak rodzaju Prevotella. Pod wpływem leków na stwardnienie rozsiane ich liczebność rosła - przypomina prof. Ashutosh Mangalam z Uniwersytetu Iowy.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...