Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Fontanny z kamienia, na przekroju którego widać ślimaki sprzed 85 mln lat

Rekomendowane odpowiedzi

Fontanny usytuowane w pobliżu Muzeum Prado w Madrycie wykonano ze skały osadowej z muszlami ślimaków z czasów dinozaurów. Skamieniałości ujawniły pochodzenie materiału - wydobyto go w zapomnianych kamieniołomach w miejscowości Redueña.

Fontanny zostały zaprojektowane w XVIII w. przez architekta Venturę Rodrígueza. Ostatnio naukowcy z Instytutu Geologii odnaleźli stare kamieniołomy, z których wydobywano materiał na madryckie zabytki. Analiza dokumentów historycznych, np. szkiców Rodrígueza, i obserwacja wykazały, że wyrzeźbiono z niego nie tylko fontanny, ale i nadproża czy gzymsy siedziby parlamentu (Palacio de las Cortes).

Zaginione ponad wiek temu kamieniołomy znajdują się we wspólnocie autonomicznej Madryt, w miejscowości Redueña. Tutejsza dolomitowa formacja geologiczna [...] Castrojimeno wykazuje charakterystyczne cechy, np. warstwę ze skamieniałościami, które nie pojawiają się w innych rejonach - opowiada jeden z autorów publikacji z pisma AIMS Geosciences, David M. Freire-Lista.

W kamieniu fontann odkryto liczne skamieniałości ślimaków (o wymiarach do 2,5 cm) z gatunku Trochactaeon lamarcki. Żyły one w górnej kredzie, ok. 85 mln lat temu. To one odegrały kluczową rolę w datowaniu i śledzeniu pochodzenia skały.

Ze względu na jasną barwę, łatwość obróbki i bliskość stolicy, dolomit ze ślimakami z Redueñii był bardzo często wykorzystywany w budynkach/pomnikach datowanych na XVIII w. Jego właściwości petrograficzne i petrofizyczne, a zwłaszcza niewielka rozpuszczalność i porowatość, zapewniały mu świetną jakość i wytrzymałość, które przydają się w miejscach, gdzie występuje woda, a więc np. w fontannach.

Geolodzy podkreślają, że upływ czasu oddziałuje także na najbardziej wytrzymałe materiały, dlatego trzeba przeprowadzić badania petrofizyczne z zastosowaniem nieinwazyjnych metod, by określić stopień uszkodzeń i wdrożyć niezbędne naprawy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...