Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Odkyto nowy rodzaj toksyny botulinowej

Rekomendowane odpowiedzi

Szwedzi odkryli nową toksynę botulinową, która może znaleźć zastosowanie w leczeniu wielu schorzeń.

Obecnie toksyny botulinowe są wykorzystywane w terapii ponad 80 przypadłości, w tym zespołu nadreaktywnego pęcherza, nadmiernej potliwości czy kręczu szyi. Uważa się, że nowa toksyna, neurotoksyna botulinowa typu X (ang. botulinum neurotoxin type X, BoNT/X), może zapoczątkować linię terapeutyków powiązanych z wydzielnictwem (sekrecją) i transportem przez błony wewnątrzkomórkowe.

Zespół prof. Påla Stenmarka z Uniwersytetu Sztokholmskiego chce teraz opracować przeciwciała do wykrywania oraz inaktywacji BoNT/X. Pierwszy etap prac powinien się zakończyć w ciągu kilku miesięcy.

Autorzy raportu z Nature Communications muszą określić budowę toksyny i zbadać, w jaki sposób wiąże się ona z neuronami. Później sprawdzą, jak najlepiej wykorzystać cechy BoNT/X do opracowania leków.

Szwedzi opowiadają, że wszystko zaczęło się w 1995 r. od chorego japońskiego niemowlęcia. W 2015 r. genom bakterii wyizolowanej od dziecka zsekwencjonowano i zapisano w bazie danych. Na tej podstawie Stenmark i inni zidentyfikowali nową toksynę.

Gdy pierwszy raz ją odkryliśmy, myślałem, że popełniliśmy błąd w analizie. Po kilkukrotnym sprawdzeniu okazało się jednak, że wszystko było w porządku - opowiada profesor.

Dotąd znano 7 odmiennych antygenowo serotypów toksyny botulinowej; oznacza się je literami od A do G. Nowa toksyna reprezentuje kolejny serotyp - X. W porównaniu do reszty, BoNT/X ma najmniejszą tożsamość sekwencyjną. Nie jest rozpoznawana przez znane surowice przeciwko BoNT. Podobnie do BoNT/B/D/F/G, BoNT/X rozkłada białka związane z błoną ziarnistości (VAMP1, VAMP2 i VAMP3), ale wiąże się z innym ich miejscem.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...