Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Okulary z ogniwami słonecznymi na soczewkach

Rekomendowane odpowiedzi

Organiczne ogniwa słoneczne są elastyczne, przezroczyste i bardzo lekkie. Można je produkować w różnych kształtach i kolorach. Nadają się więc do wielu zastosowań, w których nie sprawdziłyby się krzemowe ogniwa słoneczne. Ostatnio zespół z Karlsruher Institut für Technologie (KIT) zaprezentował okulary przeciwsłoneczne z nałożonymi na szkła barwnymi, półprzezroczystymi ogniwami słonecznymi, które zasilają mikroprocesor i 2 wyświetlacze.

Niemcy podkreślają, że ich wynalazek toruje drogę przyszłym rozwiązaniom, np. integracji ogniw słonecznych w okna. Wg nich, w przypadku oszklonych wieżowców zastosowanie modułów z ogniwami wydaje się oczywistym sposobem przekształcania pochłoniętego światła w prąd elektryczny.

Inteligentne Solar Glasses zespołu dr. Alexandra Colsmanna mają mierzyć i wyświetlać w formie wykresów słupkowych dane nt. temperatury otoczenia i natężenia oświetlenia. Wyposażone w ogniwa słoneczne soczewki pasują do dostępnych w handlu oprawek; mają grubość ok. 1,6 mm i ważą ok. 6 g (całkiem jak szkła w zwykłych okularach słonecznych).

Mikroprocesor i wyświetlacze znajdują się w zausznikach. Okulary działają też w pomieszczeniach. Przy natężeniu oświetlenia rzędu 500 luksów każda z soczewek nadal generuje do 200 miliwatów mocy. Wg autorów publikacji z pisma Energy Technology, to wystarczy do zasilania aparatów słuchowych czy krokomierzy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...