Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Długa droga od składnika oliwy po kontrolę głodu

Rekomendowane odpowiedzi

"Kuzyn" składnika oliwy i czosnku może zaburzyć szlak sygnałowy głodu.

Szukając odpowiedniego kandydata, naukowcy przejrzeli bibliotekę ok. 1600 drobnocząsteczkowych związków.

Zważywszy na sugerowaną rolę szlaku sygnałowego głodu w kontroli metabolizmu, cząsteczki, które z kolei kontrolują tę sygnalizację, mogłyby znaleźć zastosowanie w leczeniu cukrzycy, otyłości i innych chorób związanych z poborem i wykorzystaniem energii przez organizm - podkreśla prof. James Hougland.

Zespół Houglanda zajmuje się badaniem greliny. Jest to hormon produkowany w przewodzie pokarmowym, który dostaje się z krwią do podwzgórza (jądra łukowatego) i sygnalizuje głód. Po posiłku poziom greliny spada.

Grelina jest wytwarzana w wielu etapach. Zidentyfikowany przez autorów artykułu z pisma Biochemistry drobnocząsteczkowy związek blokuje jeden z nich. Syntetyczny triterpenoid to inhibitor pewnego enzymu - O-acyltransferazy greliny (ang. ghrelin O-acyltransferase, GOAT). GOAT odgrywa kluczową rolę w tworzeniu aktywnej formy greliny; działa, przyczepiając do niej kwas tłuszczowy. Grelina jako jedyny peptyd w organizmie człowieka podlega acylacji przez N-oktanowy kwas tłuszczowy; najczęściej przez kwas kaprylowy (C8:0), a rzadziej przez kwasy kaprynowy (C10:0) lub dekenowy (C10:1). Acylacja zwiększa hydrofobowość cząsteczki greliny, a to umożliwia m.in. aktywację jej receptora.

Zidentyfikowany przez naukowców syntetyczny triterpenoid to silnie zmodyfikowana forma kwasu oleanolowego, który występuje m.in. w oliwie i czosnku.

Dotąd wszystkie inhibitory GOAT przypominały fragment acylowanej greliny i tylko jeden z nich wykazywał zdolność do hamowania enzymu wewnątrz komórek lub w organizmach zwierząt.

Nowy inhibitor nie dopuszcza, by 8-węglowy kwas kaprylowy został dodany do prekursora greliny - progreliny. Jego budowa chemiczna sugeruje, że oddziałuje z atomami siarki GOAT (a siarka wchodzi w skład cysteiny). Hougland i inni przeprowadzili zresztą serię testów, które potwierdziły, że modyfikacja cysteiny może hamować przekształcanie greliny przez GOAT.

Ponieważ w GOAT występuje sporo cystein, obecnie Amerykanie sprawdzają, na którą konkretnie oddziałuje drobnocząsteczkowy inhibitor.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...