Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

ONZ zapobiega konfliktom

Rekomendowane odpowiedzi

Analiza głosowań na forum ONZ z ostatnich 65 lat dowodzi, że organizacja ta nie jest tylko biernym obserwatorem wydarzeń, ale pomaga zapobiegać konfliktom. Naukowcy z Dartmouth College i Ohio State University szczegółowo przyjrzeli się 5143 głosowaniom Zgromadzenia Ogólnego ONZ z lat 1946-2011. Nasza analiza dowodzi, że ONZ jest czymś więcej niż świadkiem. To światowe forum wpływa na przyszłe decyzje, a w szczególności na łagodzenie konfliktów, mówi Scott Pauls, dziekan Wydziału Matematyki w Darthmouth College.

W głosowaniach jest więcej niuansów, niż się spodziewaliśmy. Dowody wskazują, że ONZ bardziej efektywnie zapobiega wojnom niż sądzi wielu ekspertów, stwierdza politolog profesor Skyler Cranmer z Ohio State University.

Naukowcy, analizując przebiegi głosowań, zidentyfikowali historyczne sojusze głosujących, zarówno te długo- jak i krótkotrwałe i stwierdzili, że stają się one podstawą do współpracy i budowania koalicji. Jednym z takich makroklastrów, czyli długotrwałych sojuszy głosujących, składa się z krajów Zachodniej Europy, Other States Group (m.in. Australia, USA, Nowa Zelandia, Turcja, Izrael), Rosji, Japonii, Chin i niektórych krajów Europy Wschodniej.

Z badań wynika, że w całej historii ONZ 15-krotnie doszło do sytuacji, w której pojawiły się dwa makroklastry obejmujące niemal wszystkie państwa świata. W większości takich przypadków USA i niewielka liczba innych krajów stworzyły grupę, która głosowała inaczej od reszty świata w kwestiach dotyczących Bliskiego Wschodu i praw człowieka.

Innym rodzajem sojuszy są mikroklastry, tworzone ad hoc, bardzo dynamiczne krótkotrwałe sojusze. Okazało się, że członkowie takich sojuszów mają bardzo podobne stanowisko w interesujących ich sprawach, co w największym stopniu przyczynia się do wygaszania konfliktów pomiędzy państwami.

Oczywiście ONZ nie jest w stanie zapobiec wszystkim konfliktom zbrojnym, jednak istnienie mikro- i makroklastrów zmniejsza prawdopodobieństwo konfliktu. To dzięki zintensyfikowaniu relacji dyplomatycznych na forum ONZ udaje się lepiej utrzymać międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo, mówi Pauls.

Badacze zauważyli też, sojusze głosujących są odbiciem tendencji do przechodzenia od autokracji do demokracji, jednak same w sobie nie odgrywają znaczącej roli w rozprzestrzenianiu się demokracji. Uczestnictwo w takich sojuszach zwiększa prawdopodobieństwo współpracy w celach obronnych, ale nie zauważono, by przekładało się to na stałe sojusze obronne. Naukowcy potwierdzili też istnienie rozdźwięku politycznego pomiędzy krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się. Różnice te czasem znikają, gdy świat jednoczy się przeciwko Stanom Zjednoczonym.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...