Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wiosną więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z EA

Rekomendowane odpowiedzi

US Energy Information Administration (EIA) poinformowała, że w marcu i kwietniu produkcja energii odnawialnej z dużych instalacji przewyższyła, po raz pierwszy od lipca 1984 roku, produkcję energii z elektrowni atomowych. Z opublikowanego przez EIA raportu dowiadujemy się, że za taki san rzeczy odpowiada rekordowo wysoka produkcja energii słonecznej i wiatrowej oraz wzrost produkcji z hydroelektrowni, spowodowany wysokimi opadami w zimie na zachodzie kraju.

W USA instaluje się coraz więcej mocy ze źródeł odnawialnych, a spadający koszt tego typu instalacji tylko zachęca do dalszych inwestycji. Jednocześnie, z najróżniejszych powodów, elektrownie atomowe nie pracują na pełnych obrotach. Z zebranych przez EIA danych wynika, że w marcu niewykorzystane było 14 gigawatów mocy, a w kwietniu – 21 GW. Produkcja w kwietniu była najniższa od kwietnia 2014 roku.

EIA spodziewa się jednak, że do końca roku produkcja energii z elektrowni atomowych będzie wyższa niż ze źródeł odnawialnych. W efekcie zarówno dla każdego kolejnego miesiąca jak i dla całego roku elektrownie atomowe dostarczą USA więcej energii.

Amerykański sektor produkcji energii elektrycznej jest jednak zdominowany przez paliwa kopalne. W ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku zapewniły one Stanom Zjednoczonym aż 59% energii. Z kolei produkcja energii z elektrowni atomowych pozostaje praktycznie na niezmienionym poziomie od końca lat 90. ubiegłego wieku. Doszło do jej niewielkiego spadku w związku z wyłączaniem starych elektrowni i ogólnym spadkiem mocy. Ponadto, jako że wiosną i jesienią zapotrzebowanie na energię spada, elektrownie atomowe są wyłączane w celach konserwacji.

Jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku uważano, że elektrownie atomowe będą produkowały całą potrzebną energię. Przewidywania te się nie sprawdziły m.in. z powodów obaw o bezpieczeństwo oraz dużych kosztów związanych z budową i likwidacją elektrowni atomowych. Mimo to wiele krajów nie ma zamiaru z nich rezygnować. Chiny chcą dokończyć budowę pięciu nowych reaktorów i rozpocząć prace nad kolejnymi ośmioma.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...