Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bakterie mikrobiomu wpływają na naszą sferę emocjonalną

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zidentyfikowali bakterie mikrobiomu, które oddziałują na regiony mózgu związane z emocjami i zachowaniem.

Wcześniejsze badania na gryzoniach zademonstrowały wpływ mikrobiomu na zachowania społeczne i emocjonalne, np. na lęk i depresję. Dotąd nie zebrano jednak zbyt wielu dowodów na takie zjawiska u ludzi.

W ramach najnowszego eksperymentu 40 kobiet dostarczyło próbki kału. W czasie gdy oglądały zdjęcia osób, czynności lub rzeczy wywołujących reakcje emocjonalne, wykonano im także rezonans magnetyczny mózgu. W oparciu o skład mikroflory jelit panie podzielono na 2 grupy; u 33 stwierdzono przewagę bakterii z rodzaju Bacteroides, u pozostałych 7 dominowały bakterie z rodzaju Prevotella.

U osób z dominacją Bacteroides warstwa substancji szarej w korze czołowej i wyspie, czyli w regionach biorących udział w złożonym przetwarzaniu informacji, była grubsza. Kalifornijczycy stwierdzili także większą objętość hipokampa, struktury odpowiadającej za przetwarzanie pamięciowe.

Dla odmiany w grupie z dominacją Prevotella występowało więcej połączeń między obszarami zawiadującymi emocjami, uwagą i zmysłami. Kilka obszarów mózgu, np. hipokamp, miało za to mniejszą objętość. Autorzy publikacji z pisma Psychosomatic Medicine zauważyli, że hipokamp kobiet z tej grupy był mniej aktywny podczas oglądania zdjęć o negatywnym wydźwięku, a po obejrzeniu negatywnych fotografii panie te odczuwały silniejsze negatywne emocje, np. lęk czy drażliwość.

Kalifornijczycy podkreślają, że udało im się zdobyć dowody na interakcje mózg-jelito-mikrobiom u zdrowych ludzi. Na razie nie wiadomo jednak, czy to bakterie wpływają na rozwój mózgu i jego aktywność w zetknięciu z negatywnymi sytuacjami, czy też raczej różnice w obrębie mózgu wpływają na rodzaj bakterii zamieszkujących przewód pokarmowy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...