Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mikrosześciany do przeciwnowotworowych zadań specjalnych

Rekomendowane odpowiedzi

Na Uniwersytecie Alabamy w Birmingham i w Centrum Nauk o Zdrowiu Teksańskiego Uniwersytetu Technicznego powstały mikrosześciany, które mogą "zasysać" hydrofobowe leki przeciwnowotworowe i dostarczać je do komórek rakowych.

Testy z hodowlami tkankowymi pokazały, że w porównaniu do samego leku, porowate sześciany z hydrofobowym lekiem silniej działają na komórki raka wątroby i są mniej szkodliwe dla zdrowych hepatocytów.

Sądzimy, że nasza nowa platforma dostawcza dla silnego leku przeciwnowotworowego BA-TPQ zapewnia łatwy sposób enkapsulacji leków hydrofobowych i może zwiększać skuteczność terapii raka wątrobowokomórkowego - uważają autorzy publikacji z pisma Acta Biomaterialia.

Amerykanie wyjaśniają, że BA-TPQ to pochodna iminochinonu. Dodają, że to jeden z najsilniejszych analogów naturalnego związku przeciwnowotworowego z gąbki Zyzzya fuliginosa.

Choć BA-TPQ silnie wpływa na linie komórek raka piersi i prostaty, jego wykorzystanie ogranicza słaba rozpuszczalność, niska biodostępność i niepożądana toksyczność. Celem nowych platform transportujących jest więc zwiększenie skuteczności antynowotworowej przy jednoczesnym zmniejszeniu efektów ubocznych.

Dwumikrometrowe sześciany amerykańskiego zespołu są produkowane z warstw usieciowanego poli(kwasu metakrylowego), utworzonych na porowatym rusztowaniu, które jest potem usuwane. Dr Eugenia Kharlampieva i inni zaznaczają, że poli(kwas metakrylowy) jest nietoksyczny i nadaje się do użytku klinicznego.

Wypełnione BA-TPQ hydrożelowe nośniki są miękkie, ale zachowują swój sześcienny kształt. Co ważne, sześcienny kształt wspomaga wychwyt przez komórki nowotworowe. Wyższy potencjał redoks, z jakim mamy do czynienia we wnętrzu komórki, ułatwia rozpuszczanie sześcianów i uwalnianie BA-TPQ. Naukowcy przypominają, że komórki nowotworowe mają często wyższy potencjał redoks niż komórki zdrowe.

Okazuje się, że wysycone lekiem sześciany można liofilizować i ponownie rozprowadzać w roztworze bez utraty kształtu, co sugeruje, że da się je przechowywać w postaci proszku.

Testy na 2 liniach komórkowych raka wątroby i zdrowych komórkach wykazały, że hydrożelowe sześciany działały wybiórczo na komórki zmienione chorobowo. Dodatkowo badania na jednej linii zademonstrowały, że enkapsulacja BA-TPQ w sześcianach zwiększa moc BA-TPQ w zakresie zmniejszenia ekspresji białka Mdm2 i zwiększenia ekspresji białek p21 (supresora proliferacji) oraz p53 (supresora nowotworowego); to ważne, bo aktywność genu p53 jest w komórce blokowana przez wiązanie z białkiem Mdm2, co oznacza, że występująca w wielu nowotworach nadprodukcja Mdm2 powoduje upośledzenie systemu ochrony komórki poprzez p53.

Testy na innej linii komórkowej wykazały, że zwiększone hamowanie Mdm2 przez sześciany z BA-TPQ jest niezależne od statusu p53, co oznacza, że rozwiązanie sprawdzi się w przypadku komórek nowotworowych z mutacją p53 (a ta często występuje w komórkach raka wątrobowokomórkowego i sprzyja nowotworzeniu).

Hydrożelowe sześciany można dostarczać nie tylko dożylnie, ale i doustnie. Zachowują one bowiem integralność w środowisku silnie kwaśnym (przy pH równym 2), takim jak w żołądku. W porównaniu do samego BA-TPQ, cechuje je także zwiększona przenikalność przez monowarstwę komórek nabłonka.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...