Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Epidemia otyłości wśród psów i kotów

Rekomendowane odpowiedzi

Epidemia otyłości dotyka nie tylko ludzi, ale i zwierzęta domowe. Naukowcy z USA przyjrzeli się w ubiegłym roku 2,5 milionom amerykańskich psów oraz 500 000 kotów i stwierdzili, że 33% zwierząt ma nadwagę lub jest otyłych. Swoje dane porównali z informacjami z poprzedniej dekady i na tej podstawie obliczyli, że odsetek otyłych kotów zwiększył się o 169%, a w przypadku  psów zanotowano wzrost o 158%. Użyte do badań dane pochodzą z firmy Banfield, która posiada sieć klinik weterynaryjnych w 42 stanach. U zwierząt stwierdzano nadwagę, gdy ich żebra nie były łatwo widoczne lub łatwe do wyczucia i gdy talia była słabo widoczna. Otyłość stwierdzano, gdy nie można było wyczuć żeber i gdy zwierzęta nie posiadały wcięcia w talii.

Rosnąca otyłość wśród domowych pupili wskazuje, że dotrzymują one kroku swoim ludzkim towarzyszom. Z danych CDC (Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom) wynika, że około 37% dorosłych Amerykanów jest otyłych. W skali całego świata nadwagę ma 2,2 miliarda osób (niemal 30%), a 10% światowej populacji to ludzie otyli.

Podobnie jak wśród ludzi, także u zwierząt otyłość wiąże się z całą gamą chronicznych chorób. I podobnie jak u ludzi przyczynami nadwagi i otyłości są spożywanie zbyt dużej ilości kalorii oraz brak ruchu. Z otyłością wiąże się np. artretyzm, który powoduje, że poruszanie staje się bolesne, przez co zwierzęta i ludzie unikają ruchu, a to przyczynia się do zwiększenia wagi.
Niestety, wielu właścicieli zwierząt nie widzi, że robią swoim pupilom krzywdę. Nadwaga i otyłość są już tak wśród zwierząt rozpowszechnione, że wielu właścicieli uznaje wygląd swojego psa czy kota za normalny. Rasy psów, które najczęściej trapi problem otyłości to labrador retriver, cocker spaniel i cairn terrier. Wśród kotów największy odsetek zwierząt otyłych znajdziemy wśród ras manx i mainkun.

Co interesujące, naukowcy zauważyli pewną geograficzną różnicę pomiędzy otyłością ludzi a zwierząt. Otóż w stanach o najwyższym odsetku otyłych ludzi – Luizjanie, Alabamie i Mississippi – występuje najmniejszy odsetek otyłych zwierząt. Zauważono też, że tam, gdzie mamy do czynienia z największym odsetkiem otyłych zwierząt domowych występuje też największy odsetek zarażeń pasożytami. Badacze spekulują, że być może zarówno otyłość zwierząt, jak i zarażenia pasożytami wskazują, że właściciele rzadziej chodzą do weterynarza. Brak jednak wystarczających danych, by jednoznacznie potwierdzić tę hipotezę.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...