Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kormorany słyszą pod wodą

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Danii jako pierwsi wykazali, że tak jak foki czy walenie, kormorany zwyczajne (Phalacrocorax carbo) słyszą pod wodą. Badacze podkreślają, że ma to sens, skoro jest to środowisko, gdzie znajdują większość swojego pokarmu.

Ponieważ co 10. ptak na świecie - w sumie ok. 800 gatunków - poluje pod wodą, może się okazać, że inne gatunki także słyszą pod wodą.

Kirstin Anderson Hansen, Alyssa Maxwell, Ursula Siebert, Ole Næsbye Larsen i Magnus Wahlberg testowali słuch Loke, który mieszka w biologicznej stacji badawczej w Kerteminde.

Słyszenie pod wodą to bardzo użyteczny zmysł dla kormoranów. [W końcu] muszą one znajdować pokarm także w mętnej wodzie oraz w rejonach arktycznych, gdzie jest ciemno przez długi czas - wyjaśnia dr Hansen.

Czułość słuchu 6-letniego Loke dorównuje fokom i zębowcom. Duńczycy odkryli, że samiec słyszy dźwięki w zakresie od 1 do 4 kHz. Dźwięki o tej właśnie częstotliwości wydają takie ryby z menu kormoranów, jak kur diabeł czy śledź. Różne dźwięki antropogeniczne także mają tę częstotliwość.

Dźwięki związane z działalnością człowieka mogą do tego stopnia wpływać na zwierzęta z oceanów, że nie są one w stanie znaleźć pokarmu czy się komunikować. To znany problem w przypadku fok czy morświnów. Teraz okazuje się, że może on dotyczyć również ptaków - opowiada prof. Wahlberg.

Biolodzy z Uniwersytetu Południowej Danii planują dalsze testy, tym razem prawdopodobnie na nurzykach zwyczajnych i maskonurach.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...