Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Potworniak sprzed kilkuset lat

Rekomendowane odpowiedzi

Badając szczątki kobiety, która zmarła między XV a XVIII w. (na razie nie przeprowadzono datowania), grupa portugalskich naukowców odkryła w miednicy strukturę - zwapniałą masę z zębami - będącą, wg nich, potworniakiem.

W przypadku z Lizbony potworniak był mały, bo 4,3-cm. Znajdowało się w nim 5 częściowo rozwiniętych zębów - 4 trzonowce i 1 kieł.

Naukowcy sądzą, że w momencie zgonu kobieta miała ok. 45 lat. Ponieważ była pokryta wapnem, wydaje się, że zmarła z powodu choroby. Pochowano ją na cmentarzu przy Klasztorze Karmelitów (Convento da Ordem do Carmo) w Lizbonie, którego używano od początku XV w. do 1775 r., kiedy to trzęsienie ziemi o sile około 9 stopni w skali Richtera zniszczyło większość kompleksu.

W ramach diagnozy różnicowej poza potworniakiem pod uwagę brano także inne jednostki chorobowe: ciążę ektopową, fetus in fetu i lithopedion, czyli tzw. kamienne dziecko. Ostatecznie jednak na podstawie struktury, morfologii i wymiarów stwierdzono teratomę.
Kobieta najprawdopodobniej nie zdawała sobie sprawy z istnienia guza. Układ jej kości był prawidłowy, potworniak nie powodował więc raczej objawów.

Autorzy publikacji z International Journal of Paleopathology podkreślają, że to pierwszy przypadek potworniaka jajnika odkryty w portugalskim zapisie archeologicznym.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...