Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Czekolada zapobiega migotaniu przedsionków?

Rekomendowane odpowiedzi

Regularne jedzenie czekolady może obniżać ryzyko rozwoju migotania przedsionków. Korelacja wydaje się najsilniejsza w przypadku 1 porcji (30 g) czekolady na tydzień dla kobiet i 2-6 (60-180 g) dla mężczyzn i oznacza ryzyko niższe o, odpowiednio, 21 i 23%.

Migotanie przedsionków to najczęstsza postać arytmii, która dotyka ponad 33 mln ludzi na świecie (8,8 mln w samej Unii Europejskiej). Nie wiadomo, co dokładnie je powoduje, nie ma też na nie lekarstwa. W takiej sytuacji trudno też więc wskazać środki zapobiegawcze.

Biorąc pod uwagę, że regularne spożywanie czekolady, zwłaszcza gorzkiej, powiązano z poprawą różnych wskaźników zdrowia serca, naukowcy z zespołu Elizabeth Mostofsky postanowili sprawdzić, czy istnieją także korelacje z rzadszym występowaniem migotania przedsionków.

Akademicy analizowali przypadki 55.502 osób (26.400 mężczyzn i 29.100 kobiet) z Danish Diet, Cancer and Health Study. Uczestnicy tego badania wskazywali, ile zazwyczaj jedzą tygodniowo czekolady. Za porcję uznawano 30 g. Choć 50-64-latków nie pytano o rodzaj spożywanej czekolady, Duńczycy jadają zazwyczaj czekoladę mleczną (zawierającą minimalnie 30% masy kakaowej).

Dane nt. czynników ryzyka chorób serca, diety czy trybu życia uzyskano podczas kwalifikacji do studium. Stan zdrowia ochotników monitorowano, śledząc narodowe rejestry hospitalizacji i zgonów.

Analiza wykazała, że osoby jedzące więcej czekolady przeważnie spożywały więcej kalorii dziennie (większa ich część pochodziła zresztą właśnie z czekolady) i były lepiej wykształcone niż ludzie, którzy umiejscowili się bliżej "mniej czekoladowego" końca skali.

W okresie monitoringu, który trwał średnio 13,5 roku, zdiagnozowano 3.346 nowych przypadków migotania przedsionków. Po wzięciu poprawki na różne czynniki związane z chorobami serca, ustalono, że w porównaniu do grupy spożywającej poniżej 1 porcji w miesiącu, w grupie z 1-3 porcjami miesięcznie wskaźnik nowych przypadków migotania był aż o 10% niższy. Różnice występowały też przy innych poziomach spożycia: dla 1 porcji tygodniowo ryzyko okazało się o 17% niższe, dla 2-6 porcji tygodniowo 20% mniejsze, a dla 1 lub więcej porcji dziennie 14% niższe.

Choć czekolada występuje najczęściej w produktach z dużą zawartością cukru, a ten jest generalnie niedobry dla zdrowia i mimo faktu, że większość czekolady spożywanej w naszej próbie zawierała prawdopodobnie stosunkowo małe stężenia potencjalnie ochronnych składników [mleko obniża ich zawartość], związek i tak był istotny statystycznie.

Recenzenci raportu opublikowanego na łamach British Medical Journal (BMJ) dodają, że jest coś, co mogło wpłynąć na wyniki  obserwacyjnego studium: miłośnicy czekolady ze studium byli bowiem przeważnie lepiej sytuowani i wykształceni, a to czynniki związane z lepszym zdrowiem ogólnym. Oprócz tego badacze nie wzięli pod uwagę innych czynników ryzyka migotania przedsionków, w tym chorób nerek czy bezdechu sennego. Nie wolno też zapominać, że zawartość masy kakaowej w czekoladzie jest różna w różnych częściach świata, ustalenia ekipy mogą się więc nie odnosić do krajów z niższymi jej ilościami.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...