Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wylesianie w krajach rozwijających się sprzyja malarii

Rekomendowane odpowiedzi

Wywołane przez ludzi wylesianie prowadzi do wzrostu liczby przypadków malarii w krajach rozwijających się.

Wg raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO), o ile w 1990 r. lasy stanowiły 31,6% powierzchni lądu (4128 mln ha), o tyle w 2015 r. ich powierzchnia spadła do 30,6% (3999 mln ha).

Ze względu na komary malaria jest chorobą powiązaną z warunkami środowiskowymi. Jak wyjaśnia dr Kelly Austin z Lehigh University, wylesianie nie jest przeważnie naturalnym zjawiskiem, ale skutkiem działań człowieka.

Strategia analityczna naukowców (modelowanie równań strukturalnych) pozwoliła przyjrzeć się przyczynom deforestacji. Wyniki pokazały, że wzrost liczebności populacji wiejskiej i specjalizacja w zakresie rolnictwa to 2 kluczowe czynniki wpływające na utratę lasów w krajach rozwijających się.

Wylesienie wskutek rolnictwa wiąże się m.in. z tym, że żywność eksportuje się do krajów bardziej rozwiniętych. W ten sposób zwyczaje żywieniowe w takich krajach jak USA mogą być powiązane ze wskaźnikiem zachorowań na malarię w krajach rozwijających się.

Wylesianie wpływa na częstość występowania malarii na kilka sposobów. Badanie dot. 67 krajów wykazało, że zwiększanie ilości światła słonecznego i stojącej wody sprzyja większości gatunków komarów z rodzaju Anopheles, które są głównym wektorem transmisji malarii.

Austin ma nadzieję, że wyniki jej zespołu pomogą wdrożyć zmiany w praktykach rolniczych. Zamiast uciekać się do wymagających wycinki plantacji, lepiej np. pozostawić część drzew i zachować więcej cienia, a także stosować uprawę mieszaną.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...