Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

X-37B zakończył kolejną tajną misję

Rekomendowane odpowiedzi

Po dwóch latach tajnej misji w Kennedy Space Center na Florydzie wylądował wojskowy eksperymentalny dron X-37B. Urządzenie, które przypomina niewielki prom kosmiczny wylądowało w niedzielę na pasie startowym używanym w przeszłości przez promy kosmiczne.

To już czwarta tajna misja X-37B. Obecna była najdłuższa. Trwała ponad 700 dni, w czasie których prom przeprowadzał bliżej nieokreślone eksprymenty na orbicie. US Air Force lakonicznie poinformowało, że eksperymenty dotyczyły „obniżenia ryzyka oraz koncepcji rozwoju i pracy technologii pojazdów kosmicznych wielokrotnego użytku”.

Organizacja Secure World Foundation, która promuje pokojowe wykorzystanie przestrzeni kosmicznej, uważa, że utajnienie całego programu X-37B wskazuje, iż na pokładzie drona znajdowały się urządzenia służące wywiadowi.
US Air Force posiada dwa bliźniacze drony X-37B zbudowane przez Boeinga. Długość tych pojazdów wynosi 9 metrów, a rozpiętość ich skrzydeł to 4,5 metra.

X-37B, zwany też Orbital Test Vehicle (OTV), poleciał w pierwszą misję w kwietniu 2010 roku. Trwała ona 8 miesięcy. Kolejna została wystrzelona w marcu 2011, a dron wrócił po 15 miesiącach. Następny lot odbył się w grudniu 2012, a lądowanie nastąpiło 22 miesiące później. Jeszcze w bieżącym roku dron ma powrócić w przestrzeń kosmiczną.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ten "dron" wygląda jak statek kosmiczny z filmów SF.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...