Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Romantyczny dramat ze zwrotami akcji z dzikimi mątwami w rolach głównych

Rekomendowane odpowiedzi

Podczas nurkowania w Morzu Egejskim w 2011 r. biolodzy nagrali burzliwe spółkowanie mątw. Niczym w dramacie, były porwania, walki i próby odbicia.

Zdarzenie sfilmowali Derya Akkaynak z Uniwersytetu w Hajfie i Justine Allen z Brown University. Udało się to podczas nurkowania z opiekunem naukowym pracy doktorskiej Allen - Rogerem Hanlonem. W analizie zachowania pomagała Alexandra Schnell z Uniwersytetu w Caen. Artykuł na ten temat ukazał się w piśmie American Naturalist.

Choć naukowcy badali starające się o samicę samce i zachowania godowe w laboratorium, obserwacja złożonych interakcji samców (ich walk i pilnowania samicy) u dzikich mątw to coś, co dotąd biologom się wymykało.

To zupełnie nieoczekiwana sekwencja wideo, której szukałem non stop przez 20 lat - podkreśla Hanlon.

Początkowo Akkaynak i Allen filmowali samicę. Później pojawił się samiec i para zaczęła spółkować. Gdy głowonogi pływały po okolicy, nadpłynął drugi samiec. W pewnym momencie udało mu się ukraść samicę pierwszemu partnerowi. "Złodziej" próbował odstraszyć rywala m.in. wyprostowanym ramieniem czy zmianą barw. Ostatecznie, gdy drugi samiec chciał rozpocząć kopulację, doszło do brutalnej walki z wyrzutami sepii. Kto wygrał, można zobaczyć na filmie (końcówkę zdarzeń dokręcił Hanlon).

Mątwy mają cały repertuar zachowań sygnalizacyjnych. Dopiero zaczynamy rozumieć niektóre z nich. Większość bitw to de facto piękne pokazy skórne. Mamy do czynienia z [...] wojną barw - wyjaśnia Allen.

Choć naukowcom udało się udokumentować zaledwie jedną walkę mątw, analiza przebiegu zdarzeń i porównanie z wynikami uzyskanymi w laboratorium wskazują, że zachowanie głowonogów pasuje do modelu wzajemnej oceny teorii gier, gdzie każdy ocenia swoje następne działanie, bazując na zdolności do zdobycia przewagi przez siebie i przeciwnika (nie działa się wyłącznie w oparciu o ocenę własnych możliwości). Wskazując na inteligencję konieczną do takiego działania, Hanlon wspomina o przeprowadzeniu odpowiednio zaplanowanych eksperymentów laboratoryjnych.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...