Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Koło do opisu, które pomoże w zachowaniu zapachów ważnych dla dziedzictwa kulturowego

Rekomendowane odpowiedzi

Na Uniwersyteckim College'u Londyńskim powstało Koło Zapachowe Książek Historycznych (Historic Book Odour Wheel), które ma pozwalać na dokumentowanie i archiwizowanie woni związanych ze starymi woluminami. Metodę opisano na łamach Heritage Science.

Koło powstało jako część eksperymentu, w ramach którego odwiedzających bibliotekę w Katedrze św. Pawła w Londynie proszono o scharakteryzowanie tutejszego zapachu.

Najczęściej woń biblioteki opisywano jako drzewną (taką odpowiedź wybrało 100% respondentów). Na kolejnych pozycjach uplasowały się określenia: dymny (86%), ziemisty (71%) i waniliowy (41%). Intensywność zapachów uznawano za silną-bardzo silną. Dla ponad 70% ankietowanych woń była przyjemna, a dla 14% lekko przyjemna. Również 14% uznało, że jest neutralna.

W kolejnym eksperymencie odwiedzającym Birmingham Museum and Art Gallery prezentowano zapach historycznej książki (próbki pobrano z wydanej w 1928 r. książki z londyńskiego antykwariatu). Naukowcy zapisywali określenia używane do jego opisu. Najczęściej pojawiało się słowo czekolada (i wyrazy pokrewne, typu kakao i czekoladowy). Na dalszych miejscach znalazły się zaś słowa: kawa, stary, drewno i spalony. Wspominano też o rybie, zapachu ciała, śmierdzących skarpetkach i kulkach na mole.

Nasze koło zapachowe stanowi przykład na to, jak naukowcy i historycy mogliby zacząć identyfikować, analizować i dokumentować wonie o znaczeniu kulturowym, np. aromaty starych książek w historycznych bibliotekach. Dotąd nie badano systematycznie roli zapachów w postrzeganiu dziedzictwa - podkreśla Cecilia Bembibre.

Próbując odpowiedzieć na pytanie, czy pewne zapachy można uznać za część dziedzictwa narodowego, a jeśli tak, jak je identyfikować, chronić i konserwować, naukowcy przeprowadzili analizę lotnych związków organicznych (LZO), próbkowanych z książek w bibliotece.

Z połączenia analizy LZO i odpowiedzi respondentów powstało Koło Zapachowe Książek Historycznych, które łączy chemiczny opis zapachu (np. kwas octowy) z epitetami zmysłowymi zapewnionymi przez ludzi (np. octowy).

Koło Zapachowe Książek Historycznych może potencjalnie zostać narzędziem diagnostycznym dla konserwatorów, informując ich o stanie obiektu, np. stopniu rozkładu, za pośrednictwem profilu zapachowego.

Brytyjczycy dodają, że koło dałoby się także zastosować do odtwarzania/tworzenia woni towarzyszących wystawom muzealnym.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...