Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Coraz więcej energii odnawialnej za coraz mniej pieniędzy

Recommended Posts

Najnowszy raport dotyczący globalnego rynku energii odnawialnej przynosi bardzo dobre informacje. W roku 2016 zainstalowano więcej mocy ze źródeł odnawialnych i wydano przy tym mniej pieniędzy niż w roku 2015.

Raport został przygotowany przez ONZ, Frankfurt School i Bloomberg New Energy Finance. Dowiadujemy się z niego, że w ubiegłym roku inwestycje w energię słoneczną, wiatrową, z biomasy, geotermalną, małe hydroelektrownie i energię ze źródeł morskich pochłonęły 241,6 miliarda dolarów, czyli o 23% mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie zainstalowano 138,5 GW mocy, czyli o 9% więcej niż rok wcześniej.

Inwestorzy wydają więc mniej pieniędzy, a otrzymują więcej energii. Jest to możliwe dzięki spadającym cenom niektórych technologii, szczególnie słonecznych i wiatrowych. Dzięki temu odsetek energii, jakie świat uzyskuje ze źródeł odnawialnych zwiększył się z 10,3 do 11,3 procenta. Jednoprocentowy przyrost może wydawać się mały, ale zapobiegło to wyemitowaniu w samym tylko 2016 roku 1,7 gigatony CO2. Żeby jednak nie popadać w zbytnią euforię musimy jednocześnie wiedzieć, że w tym samym czasie średnie stężenie CO2 w atmosferze wzrosło o 3,6 ppm i wyniosło w styczniu 406,1 ppm. Innymi słowy, wciąż akumulujemy dwutlenek węgla w atmosferze.

Wydaje się, że świat nieodwracalnie odchodzi od paliw kopalnych. Dodana w ubiegłym roku moc ze źródeł odnawialnych wynosi 55% całkowitej dodanej mocy. Inwestorzy wydali też dwukrotnie więcej na energię odnawialną niż na energię związaną z paliwami kopalnymi.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wkrótce popyt będzie na tyle duży, że ceny się podniosą, dlatego ja już cieszę się własnymi panelami fotowoltaicznymi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...