Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Na obszarze wpisanym na Listę Dziedzictwa odkryto nowy gatunek korala kamiennego

Rekomendowane odpowiedzi

W wodach przy Lord Howe, niewielkiej wyspie wulkanicznej na Morzu Tasmana, którą wraz z przybrzeżnymi wysepkami wpisano w 1982 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, odkryto ostatnio nowy gatunek korala kamiennego (Scleractinia).

Cyphastrea salae, bo o nim mowa, może być wg biologów, pierwszym z licznych korali kamiennych z tego morskiego obszaru chronionego. Lord Howe jest znana z endemicznych gatunków roślin i zwierząt, w tym z co najmniej 4 gatunków palm (np. Howea forsteriana), 9 ryb rafowych i 47 glonów. Koralowce pozostają jednak słabo zbadane, zwłaszcza za pomocą nowoczesnych technik genetycznych.

Autorzy publikacji z pisma ZooKeys przypominają, że choć jedne z najwcześniejszych badań nad ekologią rafy przeprowadzono właśnie w wodach Lord Howe, listę gatunków sporządzono w oparciu o taksonomię morfologiczną, która od tego czasu została zrewidowana.

[Już] podczas pierwszego nurkowania w lagunie Lord Howe wiedziałem, że patrzę na coś bardzo specjalnego. Dwadzieścia lat nurkowania w wodach całego świata nie przygotowało mnie na ten widok. Miałem trudności, by nazwać jakiekolwiek koralowce - opowiada prof. Andrew Baird z Uniwersytetu Jamesa Cooka.

Sześć lat później, głównie dzięki umiejętnościom molekularnym dr. Danweia Huanga z Narodowego Uniwersytetu Singapurskiego, zespół mógł podać nazwę swojego pierwszego gatunku korala. Co ciekawe, C. salae wygląda niemal tak samo jak inne blisko spokrewnione korale. Jego sekwencje genetyczne są jednak unikatowe i nie ma wątpliwości, że to gatunek nowy dla nauki - podkreśla Huang.

Zespół, w skład którego wchodzi także dr Mia Hoogenboom z Uniwersytetu Jamesa Cooka, nadal będzie miał co robić. Na naukowców czeka bowiem jeszcze kilkaset okazów do rozpracowania. Oprócz tego spodziewają się oni jeszcze wielu innych nowych gatunków. Szczególnie obiecująco wyglądają [przedstawiciele rodzaju] Acropora. W przypadku co najmniej 5 gatunków mogę powiedzieć, że nie przypominają niczego, z czym spotkałem się w czasie moich podróży - podkreśla Baird.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...