Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Czemu pandy są czarno-białe? Biolodzy już wiedzą!

Rekomendowane odpowiedzi

Czarno-białe umaszczenie pandy wielkiej służy do kamuflażu i komunikacji. Choć wydaje się, że to truizm, dojście do takiego wniosku kosztowało naukowców wiele wysiłku. Niektórzy porównywali go nawet do prac Herkulesa.

Ustalenie, czemu panda wielka jest tak charakterystycznie umaszczona [inne ssaki są brązowe lub szare, by wtopić się w tło], od dawna stanowiło dla biologów problem. Trudno było sobie z nim poradzić, bo właściwie żaden ssak tak nie wygląda, nie dało się więc działać na zasadzie tworzenia analogii. Przełomem było potraktowanie każdej części ciała jako niezależnego obszaru - podkreśla prof. Tim Caro z Uniwersytetu Kalifornijskiego. W ten sposób, posługując się porównawczym podejściem filogenetycznym, można było wyznaczyć związki między różnymi rejonami futra i zmiennymi socjoekologicznymi u 195 gatunków mięsożerców i 39 podgatunków niedźwiedzia.

Analizy koloru futra i tła środowiska zasugerowały, że biały pysk, kark, grzbiet, boki, brzuch i kuper pomagają ukryć się na śniegu, zaś czarne przednie i tylne łapy w cieniu.

Amerykanie uważają, że czarno-białe ubarwienie pandy to pokłosie diety o słabej jakości i niemożności trawienia większego wachlarza roślin. Oznacza to, że pandy nie mogą zgromadzić wystarczającej ilości tłuszczu, by hibernować. Są przez to aktywne przez cały rok, pokonują duże dystanse i wiele różnych habitatów: od zaśnieżonych gór po lasy tropikalne.

Autorzy publikacji z pisma Behavioral Ecology ujawniają, że czarne plamy na pysku służą do komunikacji. Ciemne uszy mają sugerować zaciekłość i odstraszać drapieżniki. Łaty wokół oczu ułatwiają zaś wzajemne rozpoznawanie się lub sygnalizują agresję w stosunku do konkurentów.

Nie znaleziono przekonujących wskazówek, by barwa futra wiązała się z regulacją temperatury, rozmywaniem zarysu sylwetki czy ograniczaniem rażenia przez światło.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...