Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Niektóre leki przeciwzapalne mogą zwiększyć ryzyko zawału w czasie przeziębienia

Rekomendowane odpowiedzi

Używanie w czasie przeziębienia czy chorób grypopodobnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) zwiększa ryzyko zawału.

Naukowcy analizowali dane z Tajwańskiego Programu Ubezpieczeniowego (Taiwan's National Health Insurance Program) z 7 lat, w tym dane ok. 10 tys. pacjentów hospitalizowanych z powodu zawału. Chodziło o ustalenie, czy 2 czynniki ryzyka kardiologicznego - ostra infekcja układu oddechowego i zażywanie NLPZ - wywierają łączny wpływ na ryzyko zawału.

Autorzy publikacji z Journal of Infectious Diseases przyglądali się zmienności ryzyka u tych samych osób (porównań dokonywano do sytuacji, gdy nie występował żaden z czynników ryzyka). Ustalili, że ryzyko zawału było wyższe w obecności obu czynników. Stosowanie NLPZ w czasie ostrej infekcji dróg oddechowych wiązało się bowiem z 3,4-krotnie podwyższonym ryzykiem zawału; ryzyko było nawet 7,2 razy większe, gdy leki przeciwzapalne podawano dożylnie.

Gdy pacjenci z ostrym zakażeniem dróg oddechowych nie brali NLPZ, ryzyko zawału okazało się 2,7 razy wyższe, a kiedy ludzie zażywali NLPZ, nie mając infekcji, 1,5 raza wyższe.

Akademicy podkreślają, że choć wcześniejsze studia wykazały, że zakażenia dróg oddechowych i pewne niesteroidowe leki przeciwzapalne wyzwalają problemy sercowe, dotąd nigdy nie badano ich łącznie.

Dr Cheng-Chung Fang z National Taiwan University Hospital podkreśla, że przed zażyciem NLPZ w czasie przeziębienia pacjenci powinni zasięgnąć opinii lekarza bądź farmaceuty. Wg niego, bezpieczniejszą, jeśli chodzi o serce, alternatywą może się okazać paracetamol.

Ponieważ studium miało charakter obserwacyjny, na razie można mówić jedynie o korelacji, a nie o związku przyczynowo-skutkowym. Potrzeba dalszych badań, by ustalić charakter związku. Tajwańczycy zaznaczają, że należy sprawdzić, które niesteroidowe leki przeciwzapalne są bezpieczniejsze, jak nasilenie choroby wpływa na ryzyko i czy niektórzy pacjenci, np. ci po przebytym zawale, są bardziej narażeni.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...