Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Z prehistorycznych figurek z Ghany wyekstrahowano starożytne DNA

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze zakończyli pierwszą biologiczną analizę prehistorycznych figurek znalezionych w Ghanie. Zostały one stworzone przez nieznaną cywilizację i szybko stały się ikonami prehistorycznej sztuki afrykańskiej.

Podczas prac prowadzonych w Regionie Północnym w latach 2010 i 2011 część z nich odkryli prof. Ben Kankpeyeng z Uniwersytetu w Exeter (dawniej z Uniwersytetu w Manchesterze), dr Samuel Nkumbaan z Uniwersytetu Ghany oraz dr Natalie J. Swanepoel z Uniwersytetu RPA.

Uważa się, że reprezentują one zwierzęta i postaci przodków. Wg naukowców, dzięki nim można poznać preferowane przez dawną kulturę ubiory, fryzury oraz broń.

Duża liczba figurek wskazuje, że na stanowisku Yikpabongo często odprawiano rytuały. Niektóre są puste w środku, dlatego specjaliści przypuszczają, że w czasie obrzędów wlewano do nich jakieś substancje.

Mimo że wysokie temperatury zazwyczaj przyspieszają rozkład DNA i że istnieje tylko parę raportów dot. ekstrakcji starożytnego DNA (ang. ancient DNA, aDNA) ze stanowisk subsaharyjskiej Afryki, prof. Terry'emu Brownowi i doktorantce Heather Robinson udało się pozyskać aDNA z wnętrza 3 figurek. Para naukowców posłużyła się wymazami oraz metodą ekstrakcji magnetycznej.

Badania wykazały, że przedstawiciele nieznanej kultury cenili sobie (wykorzystywali w rytuałach) egzotyczne rośliny, np. bananowce i sosnę. Można je było pozyskać wyłącznie dzięki handlowi z północną Afryką. Wszystko wskazuje więc na to, że prehistoryczni mieszkańcy Yikpabongo kontaktowali się ze światem, handlując z różnymi obszarami (bananowce są kultyngenami ze wschodniej Azji).

To wspaniały przykład współpracy między archeologami i genetykami. Zostaliśmy poproszeni o pobranie próbek z figurek podczas wystawy zorganizowanej w Muzeum Manchesterskim w 2013 r. Interpretacja wyników z kolegami z Ghany była czymś bardzo ekscytującym - podkreśla Brown.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Archaeological Science.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...