Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Szympansy przygotowują narzędzia do czerpania wody

Rekomendowane odpowiedzi

Wykorzystując kamery pułapkowe, biolodzy udokumentowali wykorzystanie narzędzi unikatowe dla zachodnioafrykańskich szympansów Pan troglodytes verus z Parku Narodowego Komoé na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Małpy żują końcówki patyków, uzyskując długie kępki przypominające pędzel. Są one zanurzane w wodzie z zagłębień w drzewach.

Podczas obserwacji, prowadzonej od końca października 2014 r. do maja 2015 r., zachowanie odnotowano u osobników z różnych grup wiekowych z 3 społeczności, co sugeruje transmisję kulturową.

Gdy zespół Juana Lapuente z Comoe Chimpanzee Conservation Project porównał długość - ogólną i pędzlowatej końcówki - oraz średnicę narzędzi do czerpania wody i miodu, okazało się, że w tych pierwszych pędzle są dłuższe i grubsze.

Zachowanie obserwowano wyłącznie pod koniec pory suchej. Warto wspomnieć, że szympansy zawsze miały do dyspozycji inne źródła wody, np. sadzawki czy rzeki, z których piły bez wykorzystania narzędzi.

Autorzy publikacji z American Journal of Primatology przeprowadzili eksperyment, w ramach którego wykorzystali precyzyjną wagę (z dokładnością do 0,01 gm), by ocenić ilość wody wchłoniętą przez 50 narzędzi do maczania w wodzie. Okazało się, że im dłuższy pędzel, tym więcej wody absorbuje. Opisywana technologia pozwala szympansom pozyskać wodę z bardzo wąskich i głębokich szpar. Mogą z nich korzystać tylko małpy, co daje im przewagę adaptacyjną, pozwalającą przetrwać w suchym i nieprzewidywalnym środowisku.

Naukowcy odkryli, że choć stanowiska do czerpania występowały na drzewach należących do 11 gatunków, to 70% otworów znajdowało się w tamaryndowcach Dialium guineense, a 12% w Cynometra megalophyla.

Biolodzy podkreślają, że szczyt wykorzystania narzędzi do maczania w miodzie można powiązać z kwitnieniem drzew na sawannie (maksimum przypada na marzec), co pozwala pszczołom bezżądłowym (Meliponini) wyprodukować w kwietniu więcej miodu. Brak opadu przypadał na okres między końcem listopada a końcem stycznia.

O ile gałązki do zanurzania w miodzie występują generalnie u szympansów w Afryce, o tyle narzędzia do maczania w wodzie zaobserwowano dopiero w Komoé.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...