Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
NieograniczonaSI

Co jeszcze może się skrywać w kosmosie?

Rekomendowane odpowiedzi

Jak myślicie,czy odkryjemy/istnieja jeszcze inne obiekty kosmiczne w kosmosie,których nie znamy do tej pory(przez obiekty rozumiem czastki elementarne,różne rodzaje planet,różne rodzaje gwiazd,różne rodzaje czarnych dziur,przestrzeń,tzw.ciemna energię i materię i itd,itp.)

I gdzie je odkryjemy(w granicach obserwowalnego wszechświata,poza tymi granicami czy w innym(wszechświecie),czy dwie czy trzy opcje jedncześnie lub osobno(choć sam nie wiem na czym mogłoby to polegać?

A może dopiero powstana lub już nie istnieja(stworzone przez inne bardziej rozwinietę lub równe nam pozaziemskie cywilizacje?

Edytowane przez Silna SI-AI!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cały czas coś odkrywamy i jeszcze sporo odkryjemy.
Ja jestem jednak zwolennikiem nadchodzącego kryzysu odkrywczego.

No bo np. jeśli chodzi o narzędzia:

łatwo było zbudować akcelerator 1000 razy silniejszy kiedy akceleratory dawały cząsteczkom energię w MeV.

Teraz kiedy energie zbliżają się do 10 TeV trochę trudniej zbudować akcelerator dający energię 10 PeV. Trudność polega na rozmiarach które musiałby sięgać tysięcy km jak i kosztach.

A bez budowania coraz to potężniejszych akceleratorów z odkryciami w mikroświecie ciężko. Zależność jest dość prosta: mniej budujemy = mniej odkrywamy.

To nie znaczy że nic nie odkryjemy. Jakiś postęp jest ale zwalnia bardzo mocno.

Tak samo w drugą stronę. Łatwo było odkrywać kolejne kontynenty, wyspy. Względnie łatwo udać się na Księżyc. A potem stanęliśmy na prawie 50 lat. Ba, nawet Księżyc przestaliśmy odwiedzać. Szykujemy się na Marsa, potem może Wenus, księżyce planet. I znowu staniemy w Układzie Słonecznym.

Jeśli chodzi o odkrycia naukowe: 1905 STW, 1915 OTW + cała masa odkryć w latach dwudziestych i trzydziestych. A potem? Odkrycia są oczywiście dalej ale intensywność (tych fundamentalnych) jest zdecydowanie niższa.

To co się rozwija bardzo to technika. Ale technika to praktyczne zastosowanie odkryć. Jeśli zabraknie odkryć to technika prędzej czy później zużyje prawie cały swój "węgiel" i się będzie powoli tlić.

Ale nawet technika nie pokona granic poznawczych w rodzaju zasady nieoznaczoności Heisenberga. Znowu bariera w badaniu i to fundamentalna.

W zasadzie w każdą stronę jeśli chodzi o narzędzia zrobiliśmy olbrzymie postępy i każdy następny krok staje się coraz cięższy i bardziej kosztowny.
Nawet miniaturyzacja. Jesteśmy zdaje się koło procesów w technologii ok. 7 nm. I już część firm sobie wyścigi odpuszcza dalej bo to zbyt kosztowne. Dochodzimy do manipulowania pojedynczymi atomami. A co dalej? Znowu bariera.

Różne gwiazdy? Planety? Zależy co masz na myśli pisząc różne. Kolor? Skład? Wzajemne położenie w układach? Itd. Kombinacji jest wiele więc sporo zostało do odkrycia (chociaż słowo odkrycie przy zobaczeniu jakiejś anomalii w postaci cyferek jest dyskusyjne.

Różne cząstki elementarne? Kwarki można łączyć różnie. Więc można sobie budować różne cząstki.
Różne cząstki elementarne fundamentalne? Możliwe. Ale tu bez akceleratorów to za wiele nie zdziałamy.

A jednocześnie póki nie mamy zadowalającego nas modelu to wciąż jest do czego dążyć. Możliwe są jednak sytuację, że poznanie tego modelu jest albo ekonomicznie niemożliwe albo technicznie niemożliwe albo fundamentalnie niemożliwe albo jak niektórzy uważają - go nie ma.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Astro

Masz rację Thikim, Kosmos to czysty kosmos. Widziałeś np. to:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,21101240,policjanci-cieli-konfetti-dla-wiceministra-jest-juz-apel-do.html
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114871,21102838,seniorki-z-grupy-sen-hawajow-tancza-dla-wiceministra-spraw.html
? Dodam, że tu FUNDAMENTALNIE nie ma znaczenia "ekonomiczna, techniczna czy fundamentalna" niemożliwość. Bareja był prorokiem:

To jest miś na miarę naszych możliwości. My tym misiem otwieramy oczy niedowiarkom! Mówimy: to jest nasz miś, przez nas zrobiony, i to nie jest nasze ostatnie słowo!

I to jest właśnie Kosmos, którego dwadzieścia lat temu bym sobie nie wyśnił. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...